Ferdydurke

R. 1-2R. 3-5R. 6-9R. 10-12R. 13-14Int./Char.PlanMini

EPOKA

Międzywojnie

BIOGRAFIA AUTORA

Witold Gombrowicz w Wikipedii

GENEZA DZIEŁA

“Ferdydurke” została wydana w 1937 roku. Tytuł ma nawiązywać do jednego z bohaterów powieści L. Sinclear’a Freddy’ego Durkee. Jest też tłumaczony jako pochodzący z języka angielskiego i spolszczony termin “thirty door key”, które nawiązuje do wieku głównego bohatera – 30 lat. Inni badacze literatury stoją na stanowisku, iż tytuł dzieła nic nie znaczy.

BUDOWA UTWORU

Powieść składa się z XIV rozdziałów o samodzielnym tytule. Narrator w części dotyczącej losów Józia występuje w 1 osobie l. poj., co powoduje, iż proza ta ma charakter osobistego pamiętnika lub dziennika. W częściach o Filibercie narrator opowiada w trzeciej osobie, a jego wypowiedź ma charakter eseju naukowego.

CZAS I MIEJSCE AKCJI

Akcja powieści rozgrywa się w latach 30-tych XX wieku i trwa kilka dni. Miejsca akcji to początkowo mieszkanie Józia w Warszawie, a następnie gimnazjum dyrektora Piórkowskiego, stancja Młodziaków oraz dwór ziemiański państwa Hurleckich w Bolimowie niedaleko stolicy.

Józio, Piórkowski i Pimko w szkole Ferdydurke TVP 1985
Syfon i chłopięta na placu szkolnym, Ferdydurke TVP 1985
Miętus i chłopaki na placu szkolnym, Ferdydurke TVP 1985
Lekcja z Bladaczką, Ferdydurke TVP 1985

BOHATEROWIE

Józio podsłuchuje Zutę, Ferdydurke TVP 1985

Józio Kowalski, profesor Pimko, Miętus (Miętalski), Syfon (Pylaszczkiewicz), Kopyrda, rodzina Młodziaków: Wiktor, Joanna i córka Zuta, rodzina Hurleckich: wuj Konstanty, jego żona, syn Zygmunt, wychowanica Zosia, parobek Walek.

Kopyrda i Pimko przyłapani u Zuty, Ferdydurke TVP 1985
W Bolimowie u Hurleckich, Ferdydurke TVP 1985
R. 1-2R. 3-5R. 6-9R. 10-12R. 13-14Int./Char.PlanMini

Skomentujesz?