Hamlet Plan i mini streszczenie

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Akt 4Akt 5Char.Plan/MiniByć albo…

Przepisz plan bez cyfr wskazujących kolejność – otrzymasz mini streszczenie.
1. Strażnicy na wieży dostrzegają ducha podobnego do zmarłego króla Hamleta. Postanawiają powiedzieć o tym jego synowi Hamletowi.
2. Król Klaudiusz ogłasza zakończenie okresu żałoby po królu Hamlecie. Młody Hamlet jest zbulwersowany faktem tak wczesnych zaślubin matki z Klaudiuszem.
3. Laertes po błogosławieństwie Poloniusza, swego ojca wyjeżdża do Francji. W rozmowie z Ofelią odradza jej kontakty z księciem Hamletem. Podobnie zakazuje jej tego Poloniusz.
4. Hamlet rozmawia z duchem swojego ojca na murach obronnych zamku Elsynor. Dowiaduje się o prawdziwej przyczynie śmierci króla. Podczas snu w parku Klaudiusz wlał mu do ucha truciznę. Zobowiązuje syna do pomszczenia swojej śmierci.
5. Ofelia opowiada ojcu o obłąkańczym zachowaniu Hamleta wobec niej. Poloniusz żałuje, iż zakazał jej zbliżania do księcia, czuje się winny za jego stan.
6. Król dowiaduje się o zaciągach wojsk przez Fortnynbrasa, księcia norweskiego, mają one służyć podbojowi Danii. Wysyła posłów Woltymanda i Kolrneliusza z listem – ostrzeżeniem do króla Norwegii.
7. Poloniusz pragnie zorganizować spotkanie Ofelii z Hamletem, aby ocenić stan obłąkania księcia. W rozmowie z nim stwierdza, że młodzieniec nie rozpoznaje go.
8. Na zamek przyjeżdża grupa teatralna. Rozmawiają z Hamletem, recytują wiersze i przygotowują się do przedstawienia mającego się odbyć kolejnego dnia dla wszystkich dworzan i pary królewskiej. Hamlet pragnie wystawić „Zabójstwo Gonzagi” z dodatkiem kwestii wymyślonych przez siebie.
9. Hamlet w samotności wygłasza monolog „Być albo nie być” – zastanawia się w nim nad sposobem postępowania. Nie wie czy ma działać wg zaleceń ducha, czy też ma się wycofać z obietnicy zemsty na Klaudiuszu.
10. Rozpoczyna się przedstawienie w obecności króla. Hamlet kładzie się u stóp Ofelii i komentuje grę aktorów.
11. W którymś momencie jeden z bohaterów akcji przedstawienia wlewa truciznę do ucha śpiącego króla. Reakcją Klaudiusza jest ucieczka z salonu, a za nim dworzanie opuszczają salę teatralną. W ten sposób demaskuje się i utwierdza księcia w tym, że racja i prawda leży po stronie ducha króla.
12. Podczas rozmowy Hamleta z matką Gertrudą, królową Danii, młodzieniec zarzuca jej branie udziału w spisku. Chce przerwać rozmowę. Hamlet zauważa za zasłoną czyjąś obecność. Sądząc, iż jest to Klaudiusz, zabija Poloniusza, a potem jego zwłoki ukrywa na schodach do galerii.
13. Klaudiusz pragnie pozbyć się Hamleta z zamku. Oddaje go w ręce zaufanych dworzan Rozenkranca i Gildenstrna. Wieczorem wsiadają na statek i odpływają. Dworzanie wiozą list do Anglików z rozkazem zabicia Hamleta.
14. W drodze na statek Hamlet spotyka Fortynbrasa. Książę norweski zgromadził wojska, około 20 tysięcy, aby podbić częsć Polski. Pragnie przemaszerować po ziemiach duńskich i prosi o pozwolenie na ten manewr Klaudiusza. Wysyła do niego posłańca.
15. Do zamku powraca Laertes. W rozmowie z królem domaga się ujawnienia przyczyn śmierci swojego ojca Poloniusza. Oskarża o to Klaudiusza, ale ten broni się i tłumaczy. Podczas rozmowy dowiadują się od Gertrudy, że Ofelia zatonęła w potoku.
16. Statek Hamleta został napadnięty przez korsarzy i księciu udało się ujść z życiem. Wraca do Danii i żąda spotkania z królem.
17. Klaudiusz wyjawia przyczyny śmierci Poloniusza Laertesowi. Namawia go do pojedynku na szable (florety) Laertesa z Hamletem. Syn Poloniusza słynie z mistrzowskiego władania tą bronią.
18. Hamlet z przyjacielem Horacym wędrują do zamku, zatrzymując się na cmentarzu. Napotykają tam na orszak pogrzebowy Ofelii.
19. Cały dwór brał udział w uroczystościach pogrzebowych na cmentarzu. Hamlet domyślił się, iż chowana jest jego ukochana. Wszczyna awanturę nad jej grobem, przepychając się z Laertesem.
20. Dochodzi do pojedynku Hamleta z Laertesem zaaranżowanego przez Klaudiusza. Laertes dysponuje zatrutym końcem szpady i dodatkowo zatrutym napojem, który służba ma podać Hamletowi na rozkaz króla.
21. Pojedynek kończy się śmiercią Hamleta, Laertesa, Gertrudy i Klaudiusza. Dwaj rycerze giną od jadu trucizny zatruwającej broń Laertesa. Królowa przypadkowo wypija napój zatruty przez Klaudiusza. Z kolei świadomy jeszcze Hamlet zabija z zemsty króla.
22. Horacy opowiada całą historię Fortynbrasowi, który rozkazuje urządzić ceremonię żałobną dla Hamleta. Sam obwołuje się królem duńskim, ponieważ został wskazany przez Hamleta jako następca.

Przepisz plan bez cyfr wskazujących kolejność – otrzymasz mini streszczenie.

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Akt 4Akt 5Char.Plan/MiniByć albo…

Skomentuj...