Jagnię i wilcy

Analiza i interpretacja wiersza Ignacego Krasickiego “Jagnię i wilcy”.
Zobacz informacje o epoce oświecenia i biografię poety w Wikipedii.

tekst interpretacja
Zawżdy znajdzie przyczynę, kto zdobyczy pragnie.
Dwóch wilków jedno w lesie nadybali jagnię;
Już go mieli rozerwać, rzekło: “Jakim prawem?”
“Smacznyś, słaby i w lesie!” – Zjedli niezabawem.
Jeśli człowiek chce zaszkodzić drugiemu, zawsze znajdzie powód, aby jeszcze tę krzywdę uzasadnić. W życiu silniejszy nie musi tłumaczyć swoich działań słabszemu, “zwycięzców się nie sądzie”, ale w bajce wilki wyjaśniają jagnięciu, że jest smaczne, słabsze od nich i w lesie, w miejscu, gdzie królują i władzę mają wilki. To ich teren, są tam najsilniejsze i nikt im w pożarciu jagnięcia nie przeszkodzi.

Ludzie są jak jagnięta o wilczych sercach drapieżnika

Do przemyślenia

Wilki rządzą w lesie

Bajka ma 4 wersy 13-zgłoskowe i rymy żeńskie sąsiednie. Jest takie przysłowie bardzo stare “człowiek człowiekowi wilkiem” (pochodzi z łaciny: homo homini lupus est). Mówi ono o tym, że ludzie potrafią się nienawidzić i walczyć ze sobą. Z reguły silniejszy fizycznie lub intelektualnie zabiera coś lub niszczy słabszego. Bajka Krasickiego i cytowane przysłowie wynika z obserwacji ludzi i głębokiej wiedzy o życiu. Niestety, ta ocena jest bardzo przykra dla nas wszystkich. Wilki gryzą się między sobą, a nawet zjadają… Dzieci wyzywają się, młodzież wzajemnie nie szanuje, chłopcy się szarpią, dziewczęta niszczą plotkami itd. To nie jest zabawna bajka, lecz ostrzeżenie.

Życiowe inspiracje

Wilk to drapieżnik. Drapieżnik kieruje się instynktem przetrwania. Jest przebiegły i potrafi zamęczać swoją ofiarę, zanim na nią skoczy, rozszarpie i pożre. Wilki często działają w grupie. Grupa wilków nazywa się watahą. Strzeż się wilków znajdujących się w Twoim otoczeniu. Unikaj ich, bo albo staniesz się wilkiem, albo ich ofiarą. Oba warianty skazują Cię na przegraną, bo w obu wypadkach przestajesz być człowiekiem. Zweryfikuj swoje zachowanie wobec rodzeństwa i bliskich znajomych. Mylisz się, gdy myślisz, że ludzie nie widzą Twoich białych dzikich kłów… Ocknij się. A może ten problem Ciebie nie dotyczy… To doskonale!

Skomentujesz?