Jak Erg Samowzbudnik Bladawca pokonał

Oprac.Trzej elektrycerzeUranowe uszyJak Erg Samowzbudnik…Dwa potworyBiała śmierćJak Mikromił…O maszynie cyfrowej…Doradca króla HydropsaKról Grobales…Przyjaciel AutomateuszaBajka o królu Murdasie

Król Boludar lubił różne dziwne rzeczy. Kolekcjonował zegary. Niektóre z nich tańczyły lub były obłokami. Zbierał różne wypchane stworzenia, a wśród nich maszkarę Homosa Antroposa. Pokazywał ją często swoim gościom.

Kiedyś przybył do króla stary Halazon, który obiecał złapać żywego Antroposa. Miał dostać za niego tyle brylantów o średnicy pięści, ile waży król. Boludar wezwał do siebie mędrców Saklamida i Thaladona, aby ich rozpytać o Antroposa. Dowiedział się, że Homos wydaje różne dźwięki przez szparę na twarzy i jest bardzo chciwy, a najbardziej lubi wszystko niszczyć. Jest z wody, lecz nie jest przeźroczysty.

Mieszkańcy prosili, aby król zaniechał sprowadzenia żywego Homosa, bo ten mógł narobić wielu szkód. Boludar nie usłuchał ostrzeżeń i sprowadził Homosa – bladawca. Trzymał go w klatce, a ten potwór wylewał na gapiów jakąś ciecz.

Homos uczył się mówić językiem królestwa i raz księżniczka zapytała go o światło w jego gębie. Były to zęby. Księżniczka chciała zobaczyć jeden. W zamian obiecała bladawcowi kluczyk do wykręcania rozumu – na chwilkę. Kiedy dała mu kluczyk, uciekł z nim głębiej do klatki i nie chciał oddać.

Kolejnego dnia znaleziono wyłączoną księżniczkę. Domyślono się, iż zaginął kluczyk. Homos wezwał do siebie Boludara w sprawie kluczyka. Na oczach króla uciekł.

Ogłoszono, iż ten kto dogoni bladawca i przywróci królewnie życie, pojmie ją za żonę. Przybyło wielu sławnych wojowników, a wśród nich Erg Samowzbudnik, który potrafił przybierać różne postacie. Wojownicy ruszali samotnie na wyprawy, ale nie wracali i ginęli. Wyruszył też Erg.

Wrócił po roku i 1,5 miesiąca. Opowiadał o walce z Peryskokami i Klajstrookimi, a także o walkach na Aberycji. Aby dojść do świata bladawców, musiał wyważać drzwi słońca.W podziemnym świecie rozmnożył się, a następnie przez ponad miesiąc atakował bladawców i ich wytępił.  Wreszcie Erg dotarł do tego bladawca, który miał kluczyk i odzyskał go.

Po opowieści Erga zaprowadzono do komnaty królewny. Nakręcił ją i później żyli długo i szczęśliwie.

Tylko Erg wiedział, że tak naprawdę żadnej wojny nie stoczył i nigdzie nie wyjeżdżał – wszystko zmyślił. Od dziecka potrafił otwierać różne zamki i teraz tylko odczekał ponad rok, aby się upewnić, iż nikt z rycerzy nie wróci i nie odgadnie prawdy.

Oprac.Trzej elektrycerzeUranowe uszyJak Erg Samowzbudnik…Dwa potworyBiała śmierćJak Mikromił…O maszynie cyfrowej…Doradca króla HydropsaKról Grobales…Przyjaciel AutomateuszaBajka o królu Murdasie

25 komentarzy

  1. Bardzo dobre streszczenie,kilka błędów. Na przykład w książce jest, że Erg podróżował rok i 6 miesięcy,a nie 1,5 tak jak tu jest napisane.

Skomentuj...