Kopciuszek

Autor

Jakub Grimm w Wikipedii
Gatunek: bajka
Miejsce akcji: Na dalekim wschodzie
Bohaterowie: Rózia (Kopciuszek), zła macocha, dwie przybrane siostry, książę Krasnolicy, król Ćwieczek, Baba-Dziwo czarnoksiężniczka.

Streszczenie

Za górami, za lasami, na wsi mieszkał Kopciuszek (Rózia), a wraz z nim zła macocha i dwie przybrane siostry. Cały czas tylko stroiły się i bawiły, a Kopciuszka traktowały jak służącą. Matce brakowało pieniędzy na nowe ubrania, buty  i u córek wywoływało to zły humor, więc zaczęły się znęcać nad Kopciuszkiem.
Rózia była bardzo ładną i zgrabną dziewczyną. Od kopcia (sadze z pieca), jaki czernił jej buzię przez ciągłe przebywanie w kuchni, siostry przezwały ją Kopciuszkiem i nazwa ta się z nią zrosła. Rózia sama zapomniała własnego imienia, ale nie godziła się z losem służącej. Miała  złote serce, z pokorą znosiła przykrości. Opiekowała się też domowymi zwierzętami.
Czarodziejska wróżka – Baba-Dziwo potajemnie zajmowała się Kopciuszkiem. Któregoś  dnia miał odbyć się festyn na królewskim dworze. Król Ćwieczek zorganizował bal dla  syna. Krasnolicy miał sobie znaleźć ukochaną podczas balu. Przy wysyłaniu zaproszeń na festyn nie pominięto macochy i córek.

Selena Gomez - jako kopciuszek
Selena Gomez

Kopciuszek musiała zostać w domu, ponieważ macocha jej nie wzięła na bal a siostry z niej kpiły i kazały wybierać mak z popiołu. Gdy już wszyscy pojechali na bal, gołębie pomogły wybrać z popiołu mak, a Baba-Dziwo wyczarowała dziewczynce piękną suknię i pantofelki wysadzane diamentami. Powiedziała, że o północy to wszystko zniknie i przywróci jej stary wygląd. Wysłała ją na bal z tą przestrogą, aby wyszła z pałacu przed północą.
Tak też się stało. Rózia poszła na bal pięknie ubrana przez wróżkę. Gdy weszła do pałacu, Książę się na nią popatrzał. Następnie poprosił ją do tańca i z nikim się nie bawił, tylko z nią. Czas szybko mijał i zbliżała się północ.
Dziewczyna przypomniała sobie zapowiedź wróżki i chciała natychmiast uciec z pałacu. Tak szybko pobiegła bez pożegnania, że zgubiła pantofelka na schodach.
Książę wybiegł za nią i wziął pantofelek, ale Kopciuszka nie dogonił.
Przez następne dni królewski goniec jeździł po całym miasteczku od domu do domu w poszukiwaniu właścicielki bucika. W pewnym momencie zapukał do domu Kopciuszka. Wszystkie panie przymierzały pantofelka bez skutku. Na żadną z nich nie pasował, a obie siostry chciały zostać żonami królewicza.  Goniec zauważył także Rózię i nakazał przymiarkę. Okazało się, że pantofelek pasuje na nogę Kopciuszka. To ona była tą tajemniczą panienką, z którą Książę tańczył na balu w pałacu. Oświadczył się jej później. Żyli długo i szczęsliwie.

Kopciuszek” to bajka o uczciwości i pracowitości, skromności człowieka. Są to cechy pozytywne bohaterki, które zasługują na pochwałę i nagrodę. Natomiast macocha i jej córki to postacie godne krytyki. Zajmowały się tylko sobą, były zarozumiałe i zawistne. Z nikim się nie liczyły i nie miały szacunku dla Rózi. To z tego powodu przegrały, a zaszczyty i wspaniała nagroda w postaci miłości Księcia stała się udziałem Kopciuszka. W każdej bajce wygrywa zawsze dobro.

Zobacz film


“Kopciuszek” – bajka Disneya.

Jeden komentarz

Skomentuj...