Kordian

Oprac.Akt 1-2Akt 3InterpretacjaImprowizacja Kordiana

Epoka literacka

Romantyzm

Biografia autora

Juliusz Słowacki
Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki żył w latach 1809-1849. Urodził się w Krzemieńcu na Wołyniu. Jego ojciec był profesorem literatury polskiej na Uniwersytecie Wileńskim. Zmarł w 1814 roku. Ojczymem Juliusza był August Becu, także profesor, sympatyk Nowosilcowa. W latach 1825-1828 Słowacki studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. Pisał pierwsze wiersze w pamiętnikach w 1825 roku. Debiutował powieścią poetycką “Hugo” w 1830 r. W 1831 roku wyjechał do Drezna i pozostał na emigracji.

Debiutował w Paryżu w 1832 roku pierwszymi wierszami. W roku 1833 napisał “Kordiana”. W latach 1836-1838 podróżował po Grecji i Bliskim Wschodzie. Zapisał się w historii literatury polskiej jako wieszcz narodowy, genialny poeta i dramaturg. W dorobku Słowackiego znajduje się wiele utworów poetyckich, poematów, dramatów, niektóre z nich to “Balladyna”, “Lilla Weneda”, “Sen srebrny Salomei”. Więcej informacji w Wikipedii.

Geneza dzieła

Słowacki rozpoczął pisanie “Kordiana” w 1833 roku w Genewie (Szwajcaria). Wyjechał tam po nieudanym debiucie paryskim jego poezji i krytyce Mickiewicza. Drukiem utwór ukazał się w marcu 1834 roku.

Budowa utworu

“Kordian” to dramat romantyczny. Składa się z trzech aktów:

 • Akt I zawiera 3 sceny;
 • Akt II nie jest podzielony na sceny, ale akcja wraz z bohaterem przenosi się w kilka miejsc;
 • Akt III zawiera 10 scen, przy czym scena 10. nie ma numeru a nazwę “Scena ostatnia”.

Widoczny jest synkretyzm rodzajowy, partie epickie, dramatyczne i liryczne mieszają się ze sobą. Utwór ma otwartą kompozycję, stanowi pierwszą część trylogii. Akcja ma charakter epizodyczny i funkcjonują w niej dwa światy, fantastyczny obok realistycznego.

Czas i miejsce akcji

Jak przystało na dramat romantyczny, czas przekracza 24 godziny, a także miejsce akcji się zmienia. W przeciwieństwie do dramatu klasycznego (tragedia antyczna) twórcy romantyczni zabierali swoich widzów i czytelników w różne miejsca. Wymagało to od odbiorcy wytężenia wyobraźni w myśl hasła zawartego w “Odzie do młodości” Adama Mickiewicza: “Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga”. Technicznie teatr musiał zaproponować widzom zmianę dekoracji. Zwróć uwagę na dekorację Teatru Wybrzeże wykonaną do przedstawienia “Kordiana”, którą zobaczysz na stronach z opracowaniem, a także Teatru Narodowego. O scenografii teatralnej i filmowej na lekcjach zwykle niewiele się mówi. To nie oznacza, że jej nie doceniamy i nie podziwiamy. Często są to po prostu arcydzieła plastyczne.

Kordian w Teatrze Wybrzeże (foto: teatrwybrzeze.pl)

Czas akcji

 1. Akcja Przygotowania rozgrywa się od 31.12.1799 roku do 1.01.1800 r. (Słowacki i wielu jemu współczesnych mylnie uważało ten dzień i noc jako początek XIX wieku, podczas gdy wiek ten rozpoczął się rok później).
 2. Akt I rozgrywa się na początku lat 20-stych XIX wieku;
 3. Akt II w 1828 roku;
 4. Akt III w 1829 roku.

Miejsca akcji

 1. Przygotowanie Karpaty;
 2. Akt I na wsi;
 3. Akt II kilka miejsc w Europie: Londyn, Dover, Włochy, Watykan, Mont Blanc,
 4. Akt III w Warszawie na placu przed Zamkiem Królewskim, podziemia kościoła św. Jana, sale Koncertowe Tronowa Zamku, plac Saski, plac Marsowy.

Akt III “Spisek koronacyjny” ma związek z faktycznymi wydarzeniami. Chodzi o planowany zamach na cara Mikołaja I. i jego rodzinę w dniu 24.05.1829 r. – podczas koronacji na króla polskiego.

Dover - Anglia (współcześnie)
Kordian w Dover – Anglia (współcześnie)
St-James-Park-Londyn-Anglia
Kordian w St. James Park (Londyn-współcześnie)
Watykan (współcześnie) u papieża
Kordian w Watykanie (współcześnie) u papieża
Mont Blanc - Improwizacja Kordiana
wł. Mont Blanc – szczyt w Alpach – pl. Biała Góra
Zamek Królewski - koronacja cara
Zamek Królewski

Bohaterowie

Kordian, Laura, ViolettaGrzegorz – sługa Kordiana, Car Mikołaj I, Wielki Książę Konstanty, Osoba pierwsza, druga i trzecia, szatan i inne diabły, anioły, Dozorca, lud Warszawy.

car Mikołaj I
car Mikołaj I
książę Konstantyn
książę Konstantyn

Streszczenie

Oprac.Akt 1-2Akt 3InterpretacjaImprowizacja Kordiana

Skomentuj...