Kordian opracowanie

oprac.Przyg./Prolog/Akt 1-2 Akt 3/Interpr.Improwizacja Kordiana

Epoka literacka

Romantyzm

Biografia autora

Juliusz Słowacki żył w latach 1809-1849. Urodził się w Krzemieńcu na Wołyniu. Jego ojciec był profesorem literatury polskiej na Uniwersytecie Wileńskim. Zmarł w 1814 roku. Ojczymem Juliusza był August Becu, także profesor, sympatyk Nowosilcowa. W latach 1825-1828 Słowacki studiował prawo na Uniwersytecie Wileńskim. Pisał pierwsze wiersze w pamiętnikach w 1825 roku. Debiutował powieścią poetycką „Hugo” w 1830 r. W 1831 roku wyjechał do Drezna i pozostał na emigracji. Debiutował w Paryżu w 1832 roku pierwszymi wierszami. W roku 1833 napisał „Kordiana”. W latach 1836-1838 podróżował po Grecji i Bliskim Wschodzie. Zapisał się w historii literatury polskiej jako wieszcz narodowy, genialny poeta i dramaturg. W dorobku Słowackiego znajduje się wiele utworów poetyckich, poematów, dramatów, niektóre z nich to „Balladyna”, „Lilla Weneda”, „Sen srebrny Salomei”.

Geneza dzieła

Słowacki rozpoczął pisanie „Kordiana” w 1833 roku w Genewie, kiedy wyjechał tam po nieudanym debiucie paryskim jego poezji i krytyce Mickiewicza. Drukiem utwór ukazał się w marcu 1834 roku.

Budowa utworu

„Kordian” to dramat romantyczny.
Składa się z trzech aktów: akt I zawiera 3 sceny, II nie jest podzielony na sceny, ale akcja wraz z bohaterem przenosi się w kilka miejsc: Londyn, Dover, Włochy, Watykan, Mont Blanc; akt III zawiera 10 scen, przy czym scena 10. nosi nie numer a nazwę „Scena ostatnia”. Widoczny jest synkretyzm rodzajowy, partie epickie, dramatyczne i liryczne mieszają się ze sobą. Utwór ma otwartą kompozycję, stanowi pierwszą część trylogii. Akcja ma charakter epizodyczny i funkcjonują w niej dwa światy, fantastyczny obok realistycznego.

Czas i miejsce akcji

Dover - Anglia (współcześnie)
Kordian w Dover – Anglia (współcześnie)
St-James-Park-Londyn-Anglia
Kordian w St. James Park (Londyn-współcześnie)
Watykan (współcześnie) u papieża
Kordian w Watykanie (współcześnie) u papieża
Mont Blanc - Improwizacja Kordiana
wł. Mont Blanc – szczyt w Alpach – pl. Biała Góra
Zamek Królewski - koronacja cara
Zamek Królewski

Akcja Przygotowania rozgrywa się od 31.12.1799 roku do 1.01.1800 r. (Słowacki i wielu jemu współczesnych mylnie uważało ten dzień i noc jako początek XIX wieku, podczas gdy wiek ten rozpoczął się rok później). Akt pierwszy rozgrywa się na początku lat 20-stych XIX wieku, akt II w 1828 roku, z kolei akt III w 1829 roku. Miejsca akcji to w Przygotowaniu Karpaty, akt I na wsi, akt II kilka miejsc w Europie: Londyn, Dover, Włochy, Watykan, Mont Blanc, akt III w Warszawie na placu przed Zamkiem Królewskim, podziemia kościoła św. Jana, sale Koncertowe Tronowa Zamku, plac Saski, plac Marsowy. Ponadto akt III ma podtytuł “Spisek koronacyjny” – ma związek z faktycznymi wydarzeniami, mianowicie planowanym zamachem na cara Mikołaja I i jego rodzinę w dniu 24.05.1829 r. podczas koronacji na króla polskiego.

Bohaterowie

Kordian, Laura, ViolettaGrzegorz – sługa Kordiana, Car Mikołaj I, Wielki Książę Konstanty, Osoba pierwsza, druga i trzecia, szatan i inne diabły, anioły, Dozorca, lud Warszawy.

Skomentujesz?