Malarze

Analiza i interpretacja wiersza Ignacego Krasickiego “Malarze”.
Zobacz informacje o epoce oświecenia i biografię poetki w Wikipedii.

tekst interpretacja
Dwaj portretów malarze słynęli przed laty:
Piotr dobry, a ubogi. Jan zły, a bogaty.
Piotr malował wybornie, a głód go uciskał,
Jan mało i źle robił, więcej jednak zyskał.
Dlaczegoż los tak różny mieli ci malarze?
Piotr malował podobne, Jan piękniejsze twarze.
Było dwóch malarzy (portrecistów) Piotr i Jan. Piotr był dobrym malarzem, ale ubogim. Z kolei Jan malował gorzej, ale miał więcej pieniędzy.
Piotr świetnie malował, ale cierpiał w nędzy i głodzie, Jan słabo malował, ale zarabiał więcej. Pytanie, dlaczego tak się działo? Bo Piotr malował ludzi takimi, jakimi są, a Jan ich upiększał.

Czasami trzeba pójść na kompromis, aby nie umrzeć z głodu

Do przemyślenia

Stanislaw Wyspianski – autoportret

Bajka składa się z 6 wersów 13-zgłoskowych z rymami żeńskimi sąsiednimi. Morał z tej bajki wynika taki, że aby zarobić, czasami trzeba/można upiększyć rzeczywistość – w tym wypadku chodzi o malarzy. Współcześnie chodzimy do fotografa, w okresie oświecenia wzywano do siebie malarza, który portretował ludzi. Otrzymywał za to wynagrodzenie. W bajce Jan upiększał ludzi i to mu się opłaciło, gdyż zawsze chcemy wyglądać pięknie i podobać się sobie, a także innym. Piotr nie potrafił tak “oszukiwać”, dlatego cierpiał głód. Bajka uczy, że na próżności ludzkiej można nieźle zarobić. Próżnymi byli ludzie zamawiający obrazy upiększone.

Życiowe inspiracje

Czy uważasz, że któryś z nich był oszustem? Jan był oszustem? Przecież malowani przez niego ludzie byli zadowoleni i on był szczęśliwy. Zatem wszyscy zadowoleni i nie ma o czym mówić. To w takim razie portrety ludzi żyjących dawno temu przedstawiają prawdę czy też fałsz? Namalowani na nich ludzie, np. Twoi przodkowie, byli w rzeczywistości brzydsi? Cóż, kogo to dzisiaj obchodzi, przecież pojęcie piękna i urody jest sprawą gustu. Gdy idziesz miastem, oglądasz swoje odbicie w wystawach sklepowych, to zatrzymujesz się później przy tych, w których Twoje odbicie jest najbardziej atrakcyjne. Czy to coś złego? Na pewno nie. Zatem w tej bajce nie chodzi o tego typu “niewinne oszustwo” – są jednak gorsze, gdy ktoś mówi jedno, a myśli drugie. Ta cecha ludzkiej natury nazywa się hipokryzją i jej z pewnością należy się wystrzegać. Nie wolno mówić kłamstw i półkłamstw, plotek i niestworzonych rzeczy, które ranią innych ludzi.

Skomentujesz?