Mistrz i Małgorzata

Oprac.Rozdziały 1-6Rozdziały 7-15Rozdziały 16-23Rozdziały 24-32Interp./Char.

Epoka literacka

Międzywojnie

Biografia autora

Michaił Afanasjewicz Bułhakow
Michaił Afanasjewicz Bułhakow

Michaił Afanasjewicz Bułhakow to pisarz rosyjski (1891-1940) urodził się i studiował w Kijowie. Z wykształcenia był lekarzem. Nie podporządkował się socjalistycznym porządkom władzy i nakazom twórczym. Jego pasją był teatr i pisarstwo. Nie drukowano jego dzieł, ponieważ były niepoprawne politycznie, aż w 1930 roku napisał błagalny list do Stalina, aby pozwolono mu chociaż być robotnikiem w teatrze. Stalin osobiście zadzwonił i Bułhakow pracował jako asystent reżysera. Jego dzieła to min. „Diaboliada” (1925), „Biała gwardia” (1925), a także „Mistrz i Małgorzata” (1928-1940, pełne wydanie 1969 r.). Zobacz więcej informacji w Wikipedii.

Geneza dzieła

Bułhakow rozpoczął pracę nad powieścią w 1928 roku i pisał ją przez 12 lat. W tym czasie wiele razy zmieniał i dopisywał różne fragmenty, kierując się wydarzeniami przez siebie obserwowanymi. Ostatnie poprawki dyktował już śmiertelnie chory swojej żonie. Prosił, aby opublikowała to dzieło po jego śmierci. Minęło jednak sporo lat, zanim publikacja ta stała się możliwa. Pełne wydanie „Mistrza i Małgorzaty” ukazało się w roku 1969.

Budowa utworu

Powieść składa się z dwóch części: I część to rozdziały 1-18, II część to od 19-32 rozdziału. Każdy rozdział ma swój tytuł. Narrator jest trzecioosobowy, wszechwiedzący. W niektórych miejscach powieści są relacje pochodzące od bohaterów, np. Wolanda, który relacjonuje widzianą własnymi oczyma akcję z Jeruszalaim. Często narrator sam nazywa siebie kronikarzem wydarzeń i ujawnia się nawołując „Za mną czytelniku!”.

Części i rozdziały

Część pierwsza Część druga
1. Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi
2. Poncjusz Piłat
3. Dowód siódmy
4. Pogoń
5. Co się zdarzyło w Gribojedowie
6. Schizofrenia, zgodnie z zapowiedzią
7. Fatalne mieszkanie
8. Pojedynek profesora z poetą
9. Głupie dowcipy Korowiowa
10. Wieści z Jałty
11. Rozdwojenie Iwana
12. Czarna magia oraz jak ją zdemaskowano
13. Pojawia się bohater
14. Chwała kogutowi!
15. Nikanor Iwanowicz Bosy
16. Kaźń
17. Niespokojny dzień
18. Pechowi goście
19. Małgorzata
20. Krem Azazella
21. Lot
22. Przy świecach
23. Wielki bal u szatana
24. Wydobycie mistrza
25. Jak procurator usiłował ocalić Judę z Kiriatu
26. Złożenie do grobu
27. Zagłada mieszkania numer pięćdziesiąt
28. Ostatnie przygody Korowiowa i Behemota
29. Przesądzone zostają losy mistrza i Małgorzaty
30. Czas już! Czas!
31. Na Worobiowych Górach
32. Przebaczenie i wiekuista przystań
Epilog

Czas i miejsce akcji

Moskwa Kreml
Moskwa Kreml

Akcja wątku realnego rozgrywa się w Moskwie w ciągu kilku dni, środa-sobota. Miejscem akcji wątku historycznego jest Jeruszalaim (Jerozolima) i prezentują losy Jeszui i Piłata. Czas akcji drugiego wątku również trwa od środy do soboty. Czasy akcji obu wątków nakładają się na siebie. Moskwa natomiast przypomina Jeruszalaim, starożytne miasto, w którym panuje zaduch i upały. Miejsca moskiewskiej akcji to mieszkanie przy ulicy Sadowej 302-A mieszkanie nr 50, szpital psychiatryczny na obrzeżach miasta, teatr Varietes, mieszkanie mistrza w suterenie na Arbacie.

Bohaterowie

Mistrz, Małgorzata, Woland, Kurowiow (Fagot), Azazello, Abbadon, Hella, Berlioz, Behemot (kocur)Bezdomny, Lichodiejew, Jeszua, Piłat, Mieszkańcy Moskwy

Zobacz serial TVP


“Mistrz i Małgorzata” w reż. Macieja Wojtyszki, 1990.

Streszczenie

Oprac.Rozdziały 1-6Rozdziały 7-15Rozdziały 16-23Rozdziały 24-32Interp./Char.

Skomentuj...