Nic dwa razy

Analiza i interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej “Nic dwa razy”. Zobacz informacje o epoce współczesności i biografię poetki w Wikipedii.

t e k s t i n t e r p r e t a c j a
Nic dwa razy
Nic dwa raz się nie zdarza
i nie zdarzy. Z tej przyczyny
zrodziliśmy sie bez wprawy
i pomrzemy bez rutyny.
Rodzenie się i umieranie to czynności, których nie można się nauczyć, bo są jednostkowe, nie powtarzają się.
Choćbyśmy uczniami byli
najtępszymi w szkole świata
nie będziemy repetować
żadnej zimy ani lata.
Jeśli jesteś uczniem, dobrze się uczysz, nie “strzelisz kibla” i nie będziesz spadochroniarzem. Jeśli masz w nosie naukę, możesz wiele stracić, na przykład będziesz zmuszony powtarzać rok. Życia nie można. Żadna część roku, pór roku itd. nie powtórzy się.
Żaden dzień się nie powtórzy,
nie ma dwóch tych samych nocy,
dwóch tych samych pocałunków,
dwóch jednakich spojrzeń w oczy.
Dzień, noc, spojrzenie, pocałunek to zjawiska niepowtarzalne, mimo że powtarzalne. Czas jednak mija i każda sekunda jest następną a poprzednia minioną, niepowtarzalną.
Wczoraj, kiedy twoje imię
ktoś wymówił przy mnie głośno,
tak mi było, jakby róża
przez otwarte wpadła okno.
Było jej bardzo miło, kiedy poprzedniego dnia ktoś przy niej wymówił jego imię. Skojarzyła to z wpadającą przez okno różą. Być może kiedyś była taka sytuacje, że on podał jej kwiatek przez okno? Być może chodzi o zapach kwiatów, a może o symbol miłości, którym są róże.
Dziś, kiedy jesteśmy razem,
odwróciłam twarz ku ścianie.
Róża ? Jak wygląda róża?
Czy to kwiat ? A może kamień ?
Gdy dzisiaj są razem, ona zapomina o róży i nie wie, czy to kwiat, czy kamień. Bo nie jest im razem dobrze.
Czemu ty się, zła godzino,
z niepotrzebnym mieszasz lękiem ?
Jesteś – a więc musisz minąć.
Miniesz – a więc to jest piękne.
Podmiot/kobieta pociesza się, że złe chwile w życiu także mijają i to jest piękne. Być może ona tęskni za nim i jeszcze go kocha.
Uśmiechnięci, współobjęci
spróbujemy szukać zgody,
choć różnimy się od siebie
jak dwie krople czystej wody.
Spacerują oboje objęci, więc jest nadzieja, że wszystko wróci do normy. Mimo że różnią się od siebie, to stanowią jedność i są dla siebie przeznaczeniem. Zestawienie ze sobą dwóch kropel wody jest nieco przekorne, z jednej strony sugeruje ogromne podobieństwo, a z drugiej zasiewa wątpliwość, iż może to podobieństwo jest tylko pozorne. Jestem za interpretacją, że są tacy sami i dlatego muszą być razem. Z pewnością odnajdą zgodę.

Zobacz felieton Żyć intensywnie

Do przemyślenia

Wiersz składa się z 7 strof po 4 wersy. Pierwsze 3 strofy mówią ogólnie o prawdzie, jaka stanowi logikę przemyśleń i wnioski wywołane doświadczeniem życiowym podmiotu. Mianowicie życie jest jedno i nie można powtórzyć niczego, bo czas mija nieubłagalnie. Nawet spojrzenia nie są te same, bo dzieli je czas. Nie można życia powtórzyć, ani jednej chwili. To podejście i świadomość przemijania implikuje/wyznacza zachowanie osób przedstawionych w strofach późniejszych. Obserwujemy tam dwoje zakochanych ludzi.

Człowiek ma tylko jedno życie

Akurat podmiot “sfotografował” ich kłótnię czy nieporozumienie. Najpierw ich relacje są różane, potem kamienne – miłosne, następnie obojętne. Mimo wszystko jednak kochają się, są dla siebie stworzeni i dochodzą do ustalenia jakiegoś kompromisu. Wiersz jest zatem optymistyczny, kochający się ludzie zawsze znajdą do siebie drogę – używając metafory.

Życiowe inspiracje

“Nic dwa razy” to wiersz o Tobie i każdym z ludzi. Musisz pamiętać, że żadnej chwili nie wolno Ci w życiu zmarnować, bo nie da się jej powtórzyć. Czy mówiłaś/eś kiedyś komplement swoim rodzicom? A przecież tak się starają, abyś mogła/mógł wygodnie i bezpiecznie żyć. Nie odkładaj tych podziękowań na czas, aż dorośniesz, usamodzielnisz się itp. To nie musi być zaraz miłość, abyś mogła/mógł mówić swoim przyjaciołom, znajomym tylko miłe słowa, byś wyzbył/a się goryczy, zawiści, która zalewa świat, szczególnie Polskę właśnie. Bo możesz już nie mieć okazji, kolejny dzień może być inny… może go w ogóle nie być dla Ciebie lub Twoich znajomych, bliskich. To o tym jest ten wiersz właśnie, tak go widzę.

2 thoughts on “Nic dwa razy

Skomentujesz?