Nie-Boska komedia

Oprac. Części 1-2Części 3-4Interp./Char.

Epoka literacka

Romantyzm

Biografia autora

Zygmunt Krasiński

Zygmunt Krasiński to polski poeta i dramaturg romantyczny (1812- 1859). Hrabia pochodzący z bogatej rodziny arystokratycznej. Był genialnym uczniem, w wieku 16 lat dostał się na Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a później naukę kontynuował w Genewie. Napisał poematy „Grób rodziny Reichstalów. Powieść oryginalna z dziejów wojny trzydziestoletniej” (1828) i inne, a także dramaty „Nie-Boska komedia” (1835), „Irydion” (1836), a także „Psalmy przyszłości” (1845). Więcej informacji w Wikipedii.

Geneza dzieła

Utwór powstał w 1833 roku podczas pobytu poety w Wiedniu i Wenecji. Został jednak wydany dwa lata później w 1835 roku anonimowo w Paryżu.

Budowa utworu

„Nie-Boska komedia” to dramat romantyczny podzielony na 4 części. Nie ma wewnętrznego podziału na sceny, a każda część rozpoczyna się od epickiego opisu, wstępu. Głównym wątkiem części I i II jest dramat rodzinny, a części III i IV dramat społeczny. Tytuł nawiązuje do „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, która ukazuje obraz wędrówki głównego bohatera po piekle, czyśćcu i raju. Krasiński nawiązuje do pierwszej części dzieła Dantego i ukazuje zagrożenie, jakie piekło może powstać na ziemi z powodu rewolucji.

Czas i miejsce akcji

Okopy Świętej Trójcy - Brama lwowska
Okopy Świętej Trójcy – Brama lwowska

Dramat romantyczny nie zachowuje jedności miejsca, czasu i akcji. Część I rozgrywa się w kościele wiejskim, w pokojach Męża i Żony, potem w górach i szpitalu obłąkanych, cz. II przenosi się na cmentarz, w góry i znów do domu Męża, cz. III dzieje się w obozie rewolucjonistów, a cz. IV w zamku Świętej Trójcy. Akcja I części rozciąga się na rok, II części rozgrywa się 10 lat po śmierci Żony, czas pozostałych części nie jest określony.

Bohaterowie

Pan MłodyMąż – hrabia Henryk – to ta sama postać (36l.), arystokrata, ŻonaMaria, OrcioJerzy Stanisław, Jakub – wierny służący hrabiego Henryka, Pankracy, Leonard, Przechrzta, Rewolucjoniści, Arystokracja, Duchy.

Zobacz film

Streszczenie

Oprac. Części 1-2Części 3-4Interp./Char.

Skomentuj...