Epoki literackie, analizy wierszy, poradniki, słownik, piosenki

opracowanie

Akt 1 Akt 2 Akt 3 Akt 4 Akt 5 Char. Plan/Mini Być albo…

Epoka

Renesans (epoka elżbietański w Anglii, czyli przełom renesansu i baroku)

Biografia autora

William Szekspir

William Szekspir to dramaturg i poeta angielski, aktor i reżyser teatralny (1564-1616). Jest autorem około 37 dzieł teatralnych, wprowadził na scenę postaci fantastyczne, zrezygnował z zasady klasycznej trzech jedności. Jego dramaty to min. „Komedia omyłek” (1592), „Romeo i Julia” (1595), „Hamlet” (1600) i „Makbet” (1606). Więcej w Wikipedii.

Geneza dzieła

Sztuka powstała w latach 1598-1601, wydana 1603 roku. Pomysł na napisanie “Hamleta” Szekspir zaczerpnął pośrednio z dzieła średniowiecznego pisarza Saxo Grammaticusa “Gesta Danorum” (ok. 1200) a bezpośrednio “Ur-Hamlet” Thomasa Kyda (Pra-Hamlet; 1588). Była to opowieść sceniczna, w której jedną z głównych postaci był duch zmarłego.

Budowa utworu

Jest to dramat, gatunek: tragedia szekspirowska napisana w 5 aktach. Rozłożenie scen: Akt I – 5, Akt II – 2, Akt III – 4, Akt IV – 7 i Akt 5 – 2 sceny.

Czas i miejsce akcji

Akcja rozgrywa się w Elsynorze na zamku króla Danii w XV-XVI wieku. Czas trwania akcji nie jest określony.

Dania

Elsynor w Helsingor w Danii

Elsynor – zamek Hamleta

Bohaterowie

Klaudiusz – król duński, wuj Hamleta
Gertruda – królowa duńska, matka Hamleta
Hamlet – syn poprzedniego, a synowiec teraźniejszego króla
Poloniusz – szambelan
Horacy – przyjaciel Hamleta
Laertes – syn Poloniusza
Ofelia – córka Poloniusza
Dworzanie: Woltymand, Korneliusz, Rozenkranc, Gildenstern, Ozryk, Ksiądz.
Oficerowie: Marcellus, Bernardo, Francisko – żołnierz
Rajnold – sługa Poloniusza
Rotmistrz
Poseł
Duch ojca Hamleta
Fortynbras – książę norweski
Panowie, damy, oficerowie, żołnierze, aktorowie, grabarze, majtkowie, posłowie i inne osoby.

Akt 1 Akt 2 Akt 3 Akt 4 Akt 5 Char. Plan/Mini Być albo…

Opowieść wigilijna – opracowanie, streszczenie, plan opowiadania Charlesa Dickensa. Zobacz informacje o epoce romantyzmu i biografię pisarza w Wikipedii.

Scrooge i Cratchit

Geneza dzieła

Opowiadanie ukazało się w 1843 roku z ilustracjami Johna Leecha – ich prezentacja na tej stronie.

Czas i miejsce akcji

Akcja opowieści rozgrywa się w XIX wieku w Londynie w sklepie i domu Ebenezera Scrooge’a.

Bohaterowie

Ebenezer Scrooge, Fred – siostrzeniec Scooge’a i jego żona, Jakub Marley – duch przyjaciela i wspólnika Scrooge’a, Bob (Robert) Cratchit – kancelista, pracowanik kantoru Scrooge’a, ojciec dwójki dzieci.

Streszczenie

Rozdział 1. Duch Marleya

Duch Marley’a

Głównym bohaterem opowiadania jest Ebenezer Scrooge [czytaj: skrudż]. Prowadził on swój sklep i załatwiał interesy samodzielnie od siedmiu lat, od kiedy zmarł jego wspólnik Jakub Marley. Wspomina go z rozrzewnieniem i ogromną sympatią. Razem z nim dawniej prowadzili interesy giełdowe i sklep (kantor). Po jego śmierci stał się człowiekiem jeszcze bardziej niedostępnym i skoncentrowanym na gromadzeniu majątku. Był bardzo skąpy i nie lubił dzielić się pieniędzmi, nie wydawał ich także. Nie lubił też przebywać z ludźmi i był opryskliwy. Z tego powodu ludzie z otoczenia unikali jego towarzystwa i o nic nie prosili. Pracownicy bali się go.
W dzień poprzedzający Wigilię Bożego Narodzenia odwiedził go siostrzeniec Fred. Uśmiechnięty i miły chłopak zaprosił wuja na Wigilię. Zapraszał go od lat, ale Scrooge tylko rozgniewał się i nigdy nie chciał skorzystać z zaproszenia. Twierdził, że święta to strata czasu i nie są nikomu potrzebne. Był też zły na swojego pracownika Boba Cratchita za to, że ten cieszy się świętami. Scrooge’owi szkoda dnia pracy.
Jakiś czas później głównego bohatera odwiedzają ludzie zbierający pieniądze dla biednych. Skąpstwo Scrooge’a słynęło w okolicy, ale mieli nadzieję, że uda im się coś od niego wydobyć. Mężczyzna nie miał zamiaru dawać datków nikomu, także chłopcu śpiewającemu kolędy przed jego sklepem. Przepędza go.
Po powrocie do domu zaczęło dziać się coś dziwnego. Na kołatce do drzwi Ebenezer zobaczył twarz swojego zmarłego wspólnika Marley’a, a gdy wszedł do domu, pojawił się jego duch. Podobnie potem na kaflach od kominka widział twarz Marley’a. Ze słów ducha wynikało, iż Marley błąka się po świecie, ponieważ za życia nie był dobrym człowiekiem. Przede wszystkim był bardzo skąpy i nieludzki, „nie bratał się z ludźmi”, a teraz musi cierpieć i wciąż wędrować.

Ostrzegł też Ebenezera, że jeśli się nie zmieni, będzie musiał przez wieczność wlec za sobą ciężki łańcuch wykonany z ksiąg, kluczy i sakiewek pełnych pieniędzy, które są zupełnie nieprzydatne. Zniknął, uchodząc przez okno, dołączył do grupy duchów lamentujących i cierpiących. Wcześniej poinformował Scrooge’a o tym, iż pojawi się w jego domu jeszcze inny duch o pierwszej w nocy.

Rozdział 2. Wizyta pierwszego ducha

Boże Narodzenie u Fezzwiga

Ebenezerowi ukazał się Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia. Wyglądał na starca a jednocześnie był ubrany jak dziecko, bił od niego blask. Zabrał go w podróż po miejscach, które bohater pamiętał z dzieciństwa i młodości. Na własne oczy Scrooge widział siebie, gdy był małym chłopcem. Nie miał wtedy przyjaciół i był bardzo samotny, czuł się opuszczony i niekochany. Zobaczył roześmiane twarze swoich szkolnych kolegów, gdy szykowali się do wyjazdu na święta Bożego Narodzenia. Tylko jeden chłopiec był

Duch Dawnych Świąt musi odejść

wówczas nieszczęśliwy i był nim Ebenezer, o którym zapomniał ojciec i chłopiec sam spędzał święta. Zobaczył także bohaterów z książek, które czytał i ich sobie wyobrażał. Kilka lat później przyjechała zabrać go na święta jego siostra Fan. Była bardzo miłą i dobrą osobą. Szybko niestety zmarła po wyjściu za mąż. Obraz z praktyki u pana Fezzwiga przedstawiał szczęśliwe Boże Narodzenie. Scrooge jako praktykant wraz z innymi przygotowywał przyjęcie dla gości i pracowników kupca. To była wspaniała zabawa i poczęstunek zakończona wspólnym składaniem sobie życzeń. Nie tak traktował swoich pracowników Ebenezer.
Kolejny obraz z przeszłości przedstawiał dom i miłą atmosferę miłości pewnej pary. Kobieta siedziała a dzieci cieszyły się z podarunków. Gdy do pokoju wszedł mężczyzna, napomknął, iż spotkał dawnego przyjaciela żony Scrooge’a. To było wspomnienie narzeczonej Belli, którą jednak Ebenezer zaniedbywał i stracił. Nie chciał tego oglądać i zaczął szamotać się z duchem, bowiem chciał jak najszybciej uciec stamtąd. Obudził się w swoim łóżku.

Rozdział 3. Odwiedziny drugiego ducha

Duch Obecnych Świąt

Po godzinie pierwszej pojawia się Ducha Obecnych Świąt. Zabiera go na wędrówkę po Londynie, aby pokazać mu świat nieco inaczej niż dostrzega go bohater. Obserwują więc razem ludzi przygotowujących się do obchodów świąt. Odwiedzili dom pracownika Boba Cratchita. Widzieli atmosferę panującą tam i Ebezener dostrzegł ubóstwo, ale jednocześnie miłość i wzajemne poświęcenie się członków tej rodziny. Zobaczyli też najmłodsze dziecko Boba. Był to schorowany Tim. Chłopiec miał buty ortopedyczne.

Przed wyjściem stamtąd Ebenezer zapytał ducha, czy Tim wyzdrowieje? Dowiedział się, iż jeśli warunki w domu, zarobki jego ojca Boba nie polepszą się, dziecko może umrzeć. Scrooge przypomniał sobie zbierających datki mężczyzn, których odprawił z kwitkiem. Słuchali także rozmowę o treściach nieprzychylnych, krytycznych wobec Scrooge’a. Bob jednak cieszył się z pracy u niego i był bardzo wyrozumiały.
Następnie odwiedzili mieszkanie Freda, siostrzeńca Scrooge’a. Podsłuchali rozmowę, w której usprawiedliwia zachowanie wuja, gdy inni bardzo krytykują jego sknerstwo i egoizm, a także ciągłe odrzucanie zaproszeń Freda na wspólne spędzenie Bożego Narodzenia. Młodzieniec twierdził, iż mimo wszystko będzie zawsze zapraszał wuja na święta. Zaproponował też i wzniósł toast za jego zdrowie.
Duch pokazał kupcowi jeszcze szpitale, przytułki i więzienia. Zrobił to specjalnie, aby wywołać ludzkie odruchy u Scrooge’a. Spod szaty ducha w pewnym momencie zaczęły wystawać ludzkie kończyny. Okazało się, że były to dzieci. Duch powiedział, że chłopiec jest symbolem ciemnoty, a dziewczynka nędzy. Scrooge ma zrobić wszystko, aby wystrzegać się tych dwojga. Bohater widzi, jak duch odchodzi, ale po chwili widzi kolejnego, czarnego przypominającego prawdopodobnie śmierć.

Rozdział 4. Ostatnie spotkanie z duchem

Duch Przyszłych Świąt

Duch ubrany na czarno przestraszył bardzo Scrooge’a. Na pytanie, czy jest Duchem Świąt Przyszłych, nic nie odpowiedział, tylko zabrał kupca ze sobą na wędrówkę. Pokazał mu giełdę i ludzi dzielących się rzeczami po nieboszczyku, zmarłym tej nocy mężczyźnie. Nie żałowali go, wprost przeciwnie, wydawali się cieszyć z jego śmierci. Każdy z nich przechwalał się, co takiego wyniósł z domu zmarłego. Scrooge stanął wkrótce w pokoju, gdzie leżały zwłoki odarte ze wszystkiego na łożu i okryte prześcieradłem. Domyślał się, iż to jego ciało. Zarzekał się, że potrafi się zmienić po tej lekcji, jaką otrzymał tej nocy.
Widzi następnie dom pracownika Boba, gdzie wszyscy opłakują Tima, dziecko, które zmarło. Następnie duch zabiera Scrooge’a na cmentarz i Ebenezer na nagrobku dostrzega własne nazwisko. To go najbardziej zaskoczyło. W przypływie emocji prosił ducha, aby ten nie odbierał mu życia i pozwolił jeszcze raz wrócić do świata żywych. Obiecał, że postara się zmienić oraz uczcić święta Bożego Narodzenia.

Rozdział 5. Koniec historii

Po przebudzeniu Scrooge wysłał służącego po świątecznego indyka dla Boba. Wyszedł następnie do miasta i podczas wędrówki mile odzywał się do napotkanych ludzi. Odwiedził kościół i głaskał po głowach dzieci, ciesząc się każdym takim gestem sprawiającym mu radość. Spotkał jednego z mężczyzn s fundacji. Obiecał mu anonimowe wsparcie. Odwiedził Freda i starał się dobrze zachowywać wobec domowników siostrzeńca. Spodziewał się dobrego przyjęcia przez nich i nie zawiódł się. Mile spędził tam czas i przypomniał sobie, czym jest rodzinna atmosfera.
Po świętach Ebenezer dał podwyżkę Bobowi i stał się dla jego Tima niemal drugim ojcem. To uratowało zdrowie chłopca. Wizyta duchów odmieniła jego życie na lepsze.

Plan/mini streszczenie

 1. Poznajemy postać Ebenezera Scrooge’a, który wspomina swojego wspólnika Marleya.
 2. Scrooge kończy pracę w świąteczny dzień i jest niezadowolony z powodu straty czasu na święta, których nie lubi.
 3. Sklep odwiedza Fred, aby zaprosić wuja na Wigilię.
 4. Do Sklepu przychodzą dwaj mężczyźni z prośbą o wsparcie finansowe dla biednych. Scrooge zbywa ich prośby.
 5. Ebenezer przegania chłopca śpiewającego kolędy i biedaków, jest bardzo opryskliwy.
 6. Po powrocie do domu Scrooge widzi wszędzie twarz zmarłego Marleya, kołatka, kafle pieca.
 7. Pojawia sięduch zmarłego Marleya. Ostrzega Scrooge’a przed skąpstwem i nieludzkim postępowaniem wobec ludzi, za które teraz musi cierpieć.
 8. Marley oddala się z innymi cierpiącymi duchami, zapowiada jednak przybycie do przyjaciela innych zjaw.
 9. Przestraszony i poirytowany Scrooge czeka z biciem serca na kolejne duchy.
 10. Pojawia się  Duch Dawnych Świąt. Pokazuje mu przeszłe zdarzenia, samotność i przykry los Scrooge’a jako chłopca.
 11. We wspomnieniach z praktyki w kancelarii pana Fezzwiga pojawia się obraz miłych i rodzinnych świąt z pracownikami.
 12. Scrooge odwiedza rodzinę byłej ukochanej, którą jednak porzucił dla kariery, a ona obecnie ma kochającego męża i dzieci.
 13. Kupiec bardzo przeżywa obraz dawnej miłości i odpycha ducha.
 14. Duch Obecnych Świąt ukazuje Scrooge’owi atmosferę świąteczną w domu znanych mu współpracowników i członków rodziny.
 15. Obserwacja kolacji Cratchitów napawa nadzieją, bo Bob jest wdzięczny pracodawcy. Scrooge dowiaduje się o chorobie synka, Tima i koniecznej pomocy z jego strony.
 16. Odwiedziny w biednych dzielnicach pozwala napełnić serce Scrooge’a nadzieją z racji panującej tam sympatii i atmosfery świątecznej, zrozumienia i życzliwości międzyludzkiej.
 17. Duch zabiera bohatera do domu Freda i jego żony. Z ust siostrzeńca dowiaduje się o jego życzliwości wobec wuja.
 18. Pokazuje się Duch Przyszłych Świąt i również zabiera kupca w różne miejsca.
 19. Duch ukazuje śmierć nieznanego człowieka, którego rzeczy padają łupem nieznanych ludzi. Scrooge widzi jego zwłoki i potem napis na płycie cmentarnej.
 20. Nagrobek był wykonany dla Scrooge’a i to go bardzo przeraziło, pragnie się poprawić i dostać jeszcze jedną szansę.
 21. Kolejnego dnia Scrooge wstaje i jest bardzo szczęśliwy, że żyje. Wysyła posłańca do sklepu po indyka.
 22. Scrooge nakazuje zawieźć indyka do mieszkania Boba.
 23. Kupiec powraca do pracy i pierwszą czynność, jaką podejmuje, to rozmowa i podwyżka dla Boba.
 24. Nawrócony i zmieniony bohater odwiedza mieszkanie siostrzeńca Freda, gdzie spotyka się z miłym, życzliwym przyjęciem.
 25. Scrooge rozpoczyna nowe życie, chce służyć ludziom i być dla nich życzliwym. Odwiedza kościół, rozpoznaje i uśmiecha się do napotkanych ludzi, głaszcze po głowach dzieci, chce dofinansować organizację pomagającym ubogim. Swoim zachowaniem wzbudza zaskoczenie i sympatię ludzi.

Ten obcy – streszczenie i plan powieści Ireny Jurgielewiczowej. Zobacz informacje na temat epoki współczesności i artykuł o autorce w Wikipedii.

Olszyny – na mapie

Geneza i budowa

Jest to powieść psychologiczna dla młodzieży. Została napisana w 1961 roku. Składa się z 15 rozdziałów i każdy ma odrębny tytuł.

Główne wątki

Losy Zenka, dzieje przyjaźni pomiędzy nim i dziećmi, a także wątek miłosny między Ulą i Zenkiem.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia w powieści rozgrywają się w Olszynach (Olszyny), wiosce oddalonej o 150 km od Warszawy. Akcja rozpoczyna się dnia 11 lipca i trwa kilka tygodni podczas wakacji w latach 60-tych XX wieku.

Bohaterowie

Zenek Wójcik, Ula Zalewska, Patrycja „Pestka” Ubyszówna, Marian Pietrzyk, Julek Miler, doktor Zalewski – ojciec Uli, pani Ubyszowa – matka Pestki, Wiktor, Władek, milicjant Kowalski.

Plan wydarzeń / streszczenie:

1. Akcja rozgrywa się w Olszynach, gdzie na rzece Młynówce znajdowała się wysepka. Było to miejsce spotkań i zabaw dzieci: Pestki, Uli, Mariana i Julka. Poza nimi nikt tam nie przychodził.

Olszyny – łąka

2. Ula, Pestka i pies Dunaj odkrywli na wyspie śpiącego chłopca.
3. Podczas rozmowy z Ulą chłopiec ujawnił, że ma na imię Zenek. Razem rozpalili ognisko i zaparzyli herbatę.
4. Zenek był ranny w nogę. Dzieci namawiały go na wizytę u lekarza, ojca Uli – pana Zalewskiego. Podczas badania doktor chce zatrzymać chłopca w szpitalu. Zenek jednak ucieka.
5. Marian i Julek wyruszyli do Strykowa na poszukiwania rodziny Zenka, obiecując, że nikomu nie zdradzą miejsca, w którym on się znajduje.
6. Zenek powoli wracał do zdrowia i pragnął zadomowić się na wyspie. Pomagali mu w tym chłopcy.
7. Podczas rozmowy z dziewczynkami Zenek opowiadał o rodzinnym mieście Wrocławiu i matce, która zmarła, a on pozostał sam. Ma jeszcze wujka w Strykowie, ale wysłani tam chłopcy nie znaleźli go.
8. Któregoś dnia dzieci natknęli się na Zenka we wsi. Ku ich zaskoczeniu, przyłapali go na kradzieży jabłek.
9. Podczas pobytu we wsi Zenek uratował małe dziecko, które pozostawiono na wozie i poniósł je koń. Chłopakowi udało się zatrzymał konia.
10. Marian dowiedział się o przykrej sprawie. Od jednej z pań na targu mianowicie usłyszał, że Zenek ukradł jej pieniądze. Rozpoznał go po opisie wyglądu złodzieja.
11. W związku z odkrytą prawdą dzieci wymusiły na Zenku opuszczenie wyspy. Zgodził się na ich warunki. I tak miał plany wyjazdu do Warszawy, ale wcześniej spotkał się z Ulą. Wyznał jej całą prawdę: ukradł z głodu. Ponadto powiedział dziewczynie o tym, że czuje do niej coś wielkiego.
12. Ula poprosiła ojca o 50 złotych. Chciała oddać pieniądze ukradzione przez Zenka. Opowiedziała pozostałym dzieciom o ciężkiej sytuacji chłopca. Marian miał wyrzuty sumienia, że podejrzewał Zenka o najgorsze.
13. Marian spotkał Zenka i przeprosił za wcześniejsze podejrzenia. Zaproponował do powrót na wyspę. Zenek nie zgodził się.
14. Ula podjęła pracę u ogrodnika przy zrywaniu porzeczek, chciała zarobić pieniądze. W rozmowie z Pestką wyjawiła, że Zenek bardzo jej się spodobał.
15. Julek i Marian przybyli do Łętowa z pieniędzmi od Uli. Oddali je sklepikarce. Spotkali także Zenka i opowiedzieli o tym, co zrobiła dla niego Ula.
16. Zenek powrócił na wyspę i zatrudnił się u gospodarza przy żniwach.
17. Wiktor i Władek chcieli powiadomić milicję o przebywaniu na wyspie Zenka. Julek poinformował o wszystkim przyjaciół.
18. Pestka wyznała prawdę o Zenku i jego sytuacji mamie. Pani Ubyszowa rozmawiała z doktorem Zalewskim, który postanawia spotkać się z Zenkiem na wyspie. Rozmawiał także z milicjantem Kowalskim poszukującym Zenka.
19. Ula rozmawiała z ojcem o tym, dlaczego kontaktował się z nią tak rzadko. Martwiło ją to czy ojciec ją kocha. Wyjaśnił, że postępował tak na prośbę ciotek.
20. Ojciec Uli odnalazł wujka Zenka. Oznaczało to, iż chłopiec odzyska rodzinę i będzie mógł zamieszkać u wujka. Był z tego powodu bardzo szczęśliwy.
21. Przed wyjazdem Zenek wyznał miłość Uli w liście. Wszyscy odprowadzili go na stację kolejową, miał wyruszyć do Tczewa.

Akt 1-2Akt 3-4Int./Char.Plan/mini

EPOKA

Romantyzm

BIOGRAFIA AUTORA

(hrabia) Aleksander Fredro w Wikipedii

GENEZA DZIEŁA

Utwór powstał w 1833 roku. Fredro wykorzystał tu wątek z własnego życia. Ożenił się z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową. Była ona właścicielką połowy zamku w Odrzykoniu pod Krosnem. W XVII wieku zamek ten miał dwóch właścicieli, którzy procesowali się ze sobą, a spór zakończył dopiero ślub ich dzieci.

BUDOWA UTWORU

„Zemsta” to komedia (odmiana dramatu) – utwór napisany w celu wystawienia go na scenie – złożona z czterech aktów. Akt I zawiera 8 scen, Akt II – 9, Akt III – 7 i Akt IV – 13 scen. Utwór został napisany wierszem 8-zgłoskowym z rymami żeńskimi sąsiednimi.

CZAS I MIEJSCE AKCJI

Janusz Gajos jako Cześnik, Zemsta – film 2002

Zamek “Kamieniec” w Odrzykoniu – miejsce akcji dzieła

Czas akcji nie przekracza 24 godzin, a miejscem jest dom, zamek podzielony na dwie części, w których z jednej strony mieszka Cześnik Raptusiewicz a z drugiej Rejent Milczek. Teren zamku jest przedzielony murem.

BOHATEROWIE

Agata Buzek – Klara i Rafał Królikowski – Wacław, Zemsta, film 2002

Cześnik Raptusiewicz, Klara, jego synowica, Rejent Milczek, Wacław, syn Rejenta, Podstolina, Papkin, Dyndalski, marszałek, Śmigalski, dworzanin Cześnika, Perełka, kuchmistrz, Mularze, hajduki, pachołki.
Objaśnienie:
Cześnik – w dawnej Polsce: urzędnik dworski usługujący królowi w czasie uczt przy stole (podający kielich z winem), mający pod opieką piwnicę panującego; później urząd tylko tytularny.
Rejent – notariusz.

Rejent i Cześnik, Papkin i Podstolina – na drugim planie, Zemsta, film 2002

Akt 1-2Akt 3-4Int./Char.Plan/mini
 Cz. 1-2 Cz. 3-5 Cz. 6 Int./Char. Plan

EPOKA

Pozytywizm

BIOGRAFIA AUTORA

Fiodor Dostojewski w Wikipedii

GENEZA DZIEŁA

Dostojewski pisał powieść kilka lat. Przyczynkiem były losy prawdziwego człowieka, niejakiego Czistowa. Był to spokojny mężczyzna w wieku 27 lat. W roku 1865 zabił dwie starsze kobiety, kucharkę i praczkę, zabijając je siekierą. Czistow był rakolnikiem, z rosyjskiego innowiercą, odszczepieńcem, który protestował przeciwko religii prawosławnej reformowanej przez patriarchę Nikona. Dzieło zostało wydane w czasopiśmie w 1866 roku i w postaci książkowej w 1867 r.

BUDOWA UTWORU

Powieść składa się z sześciu części. W skład części wchodzą rozdziały o numerach rzymskich. Narrator jest trzecioosobowy, często używający określeń typu “prawdopodobnie” lub “wydaje się”, co oznacza, iż nie jest to narrator wszechwiedzący.

CZAS I MIEJSCE AKCJI

Akcja powieści rozgrywa się przez 2 tygodnie w lipcu 1865 roku w Petersburgu, a także w Epilogu na Syberii, gdzie zostaje zesłany główny bohater po procesie sądowym.

Zbrodnia i kara w teatrze w Tarnowie

BOHATEROWIE

Rodion Raskolnikow, Pulcheria Aleksandrowana Raskolnikowa – matka Rodiona, Sonia (Zofia) Marmieładow, Dunia (Awdotia) Romanowna Raskolnikowa – siostra Rodiona, Dymitr Prokoficz Razumichin, Arkadiusz Swidrygajłow, Piotr Pietrowicz Łużyn, Alona Iwanowna, Lizawieta Iwanowna, Siemon Zachary Marmieładow, Katarzyna Iwanowna Marmieładow, Andrzej Siemionowicz Lebiezatnikow, Porfiry – inspektor, Zosimow – lekarz.

 Cz. 1-2 Cz. 3-5 Cz. 6 Int./Char. Plan
Ostatni dzwonek maturzystów.
dni
0
3
godz.
2
2
min.
5
5
sek.
4
0
Wizyt od dnia 01.02.2010 r.

Kontynuując czytanie, zgadzasz się z politykę cookies na tej stronie. Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close