Pan i pies

Analiza i interpretacja wiersza Ignacego Krasickiego “Pan i pies”.
Zobacz informacje o epoce oświecenia i biografię poety w Wikipedii.

tekst interpretacja
Pies szczekał na złodzieja, całą noc się trudził;
Obili go nazajutrz, że pana obudził.
Spał smaczne drugiej nocy, złodzieja nie czekał;
Ten dom okradł; psa obili za to, że nie szczekał.
W bajce Krasickiego pisanej wierszem pan miał psa, który pilnował domu. Gdy nocą dostrzegł/wyczuł złodzieja, zaczął szczekać. Chciał zaalarmować służbę i gospodarza. Nikt jednak nie zareagował. Następnego dnia obito psa, gdyż zbudził pana i ten się nie wyspał.
Z kolei następnej nocy znów wyczuł złodzieja i nie szczekał, ponieważ zbito go za szczekanie. Zrozumiał wówczas, że ma nie szczekać. Niestety, złodziej okradł dom i winowajcą został pies. Znowu psa pobito.

Budowa wiersza

Wiersz składa się z 4 wersów, jest regularny, napisany 13-zgłoskowcem z rymami żeńskimi sąsiednimi.

Przyjaciele zwierząt moimi przyjaciółmi!!!

Życiowe inspiracje

Psy są kochane

Polskie przysłowie mówi: “Jeśli ktoś chce psa zbić, to zawsze kij znajdzie”. Oznacza to podobnie jak bajka Krasickiego, że czego pies by nie zrobił i jak by nie postąpił, to i tak pan go pobije. Są ludzie i bestie znęcające się na zwierzętach, “ludzie i taborety”. Frustracje, czyli niepowodzenia i nerwy wielu potrafi wyładowywać na zwierzętach, ale nie tylko. Silniejsi fizycznie ludzie potrafią górować nad słabszymi, doskonale to widać podczas przerw w szkole…
Był też kiedyś taki okres w państwie polskim, gdy władza mówiła: “Nie ma ludzi bez winy. Dajcie mi człowieka, a ja mu znajdę paragraf”. Oznaczało to, że nie było wolno przeciwstawiać się rządzącym i głosić swoich poglądów. Jeśli aparat władzy chciał człowieka ukarać, to zrobił to tak czy inaczej. Prawo było tylko maską.

Strzeż się ludzi, którzy cię niesprawiedliwie osądzają i lekceważą – “omijaj ich wielkim łukiem”.

1 komentarze “Pan i pies

Skomentuj...