Proces

R. 1-2 R. 3-6R. 7R. 8-10Int./Charakt.TESTKafka i szczęście

Epoka literacka

Międzywojnie

Biografia autora

Franz Kafka to pisarz austriacki urodzony w Pradze w rodzinie żydowskiej (1883-1924). Studiował prawo i germanistykę na Niemieckim Uniwersytecie w Pradze. Jako doktor prawa odbył praktykę w sądzie, potem pracował w firmie ubezpieczeniowej. Miał wątłe zdrowie, chorował na płuca i zmarł na gruźlicę. Jest autorem powieści: „Proces” (1925), „Zamek” (1926), „Dzienniki 1919-1923” i innych dzieł.

Geneza dzieła

Utwór powstał w ciągu 6 miesięcy w latach 1914-15, a opublikowany po śmierci pisarza w 1925 roku, mimo że Kafka prosił swojego przyjaciela Maxa Broda o spalenie rękopisu powieści. Początkowo miało to być opowiadanie o konflikcie ojca z synem, ale przerodziło się w powieść. Tytuł odzwierciedla treść powieści. Chodzi w niej bowiem o ukazanie procesu Józefa K., oskarżanego nie wiadomo o co, przed nie wiadomo jakim sądem i skazanego na śmierć.

Budowa utworu

Powieść składa się z 10 rozdziałów, każdy ma swój odrębny tytuł. Pod rozdziałem VIII widnieje adnotacja, iż nie został on zakończony. Narrator jest trzecioosobowy i relacjonuje wydarzenia rozgrywające się niejako na jego oczach.

Czas i miejsce akcji

Akcja rozgrywa się na przestrzeni jednego roku, kiedy Józef K. przeżywa swój 30. rok życia, a ginie w dzień 31. urodzin. Miejsce akcji to prawdopodobnie Praga. Wszystkim wydarzeniom towarzyszy atmosfera duszności, ciemności, ciasnoty i półmroku.

Praga czeska
Praga czeska

Bohaterowie

Pomnik F. Kafki w Pradze – Moje życie było słodsze niż innych ludzi? A moja śmierć będzie straszniejsza w tym samym stopniu. – F. Kafka

Józef K . – (30l.) prokurent, wyższy urzędnik bankowy;
pani Grubach – właścicielka pensjonatu, w którym mieszka K.;
panna Bürstner – stenotypistka, lokatorka pensjonatu;
sędzia śledczy – prowadzi pierwsze przesłuchanie K.;
panna Montag – pensjonarka, nauczycielka jęz. francuskiego;
Kapitan Lanz – pensjonariusz, kuzyn pani Grubach;
Wuj Karol – wuj Józefa K.;
Huld – adwokat K.;
Leni – pielęgniarka Hulda;
Titorelli – etatowy malarz sądowy;
Block – kupiec i klient Hula;
Ksiądz – kapelan więzienny.

R. 1-2R. 3-6R. 7R. 8-10Int./Charakt.TESTKafka i szczęście

Skomentujesz?