Przypowieść

Analiza i interpretacja wiersza Wisławy Szymborskiej “Przypowieść”.
Zobacz informacje o epoce współczesności i biografię w Wikipedii.

tekst interpretacja
Rybacy wyłowili z głębiny butelkę. Był w niej papier, a na nim
Takie były słowa: “Ludzie, ratujcie! Jestem tu, ocean mnie
wyrzucił na bezludna wyspę. Stoję na brzegu i czekam pomocy.
Spieszcie się, jestem tu!”
– brakuje daty. Pewnie już za późno. Butelka mogła długo
pływać w morzu- powiedział rybak pierwszy.
– i miejsce nie zostało oznaczone. Nawet ocean nie wiadomo
który- powiedział rybak drugi.
– ani za późno, ani za daleko. Wszędzie jest wyspa Tu-
– powiedział rybak trzeci.
Zrobiło się nieswojo, zapadło milczenie. Prawdy ogólne mają
to do siebie.
Wiersz należy do gatunku prozy poetyckiej. Zawiera krótką historię opowiadającą, jak to któregoś dnia rybacy znaleźli w wodzie butelkę z listem – prośbą o ratunek.

Rozpoczyna się dialog pomiędzy trzema rybakami. Stwierdzają oni kolejno, iż nie mogą wypłynąć na pomoc rozbitkowi, ponieważ w liście nie ma daty i nie wiadomo, czy wezwanie o pomoc jest jeszcze aktualne? Drugi rybak zauważył, że nie zostało określone miejsce, w którym rozbitek wylądował, więc nie bardzo wiadomo, w jakich rejonach go szukać?

O jaki ocean chodzi? Natomiast trzeci rybak wbrew poprzednikom zabierającym głos stwierdził, że jednak nie jest ani za późno, ani za daleko, bo wszędzie jest “wyspa Tu”. Zapadło milczenie i nie wiemy, jak kończy się historia z wezwaniem o ratunek. Ruszają na pomoc czy nie?

Utwór można interpretować na kilka sposobów.

  • Postawa rozbitka i jego mało konkretny list mogą być odczytywane jako problemy człowieka z komunikowaniem się z otoczeniem.
  • Opisana sytuacja symbolizuje pragnienia człowieka do życia w grupie z zachowaniem prawa do indywidualności – “wiedzcie, że jestem, ale nie chcę być taki, jak wy”.
  • Postawa rybaków to ukazanie wewnętrznej walki człowieka, w którego głowie ścierają się różne pomysły na życie, a często przegrywa chęć działania.
  • Wypowiedź trzeciego rybaka może być krytyką pozorowania działań na rzecz jednostki, która za bardzo odbiega od reszty.
  • “Wyspa Tu” może być symbolem charakteru życia ludzkiego – każdy z nas jest samotną wyspą pływającą po różnych morzach i oceanach…

Wszystkie razem pomysły interpretacyjne mogą świadczyć o mądrości wypowiedzi poetyckiej.

Butelka z listem jest prośbą o miłość

Do przemyślenia

List w butelce

“Przypowieść” jest metaforą. Dotyczy zagubienia człowieka w świecie pełnym ludzi. Rozbitek przypomina człowieka chaotycznego,  który w zasadzie nie wie, kim jest i w jakim miejscu swojego życia się znajduje. Wysyła do otoczenia sprzeczne sygnały, chce być dostrzeżony (uratowany) i wydostać się z wyspy (samotności), ale z powodu niedomówień wysyła im komunikat typu: “Czekajcie na kolejną butelkę z listem i wskazówkami szczegółowymi”.

Zauważmy, że nie podał nawet trasy ewentualnego rejsu, z powodu którego znalazł się w tak dramatycznej sytuacji. Potrzebuje być może jeszcze czasu, chce pozostać samotny i z dala od świata, aby przemyśleć coś rzeczy. Niby prosi o pośpiech ratujących go rybaków, lecz chyba nie chce zostać odnaleziony. Jest mało konkretny.

Czy rozbitek myśli racjonalnie? Tak. Znalazł butelkę, napisał i wsadził do środka list, a potem wrzucił go do wody. Postępuje zatem wg przemyślanego planu. Jednak czy wie, jak, w którą stronę woda poniesie ten list i czy w ogóle zostanie przez kogoś odnaleziony? Jakie jest prawdopodobieństwo dotarcia listu w ludzkie ręce? Przypomina to mechanizm uczuć.

Sprawiamy wrażenie bezludnych wysp zagubionych gdzieś na morzach, oceanach i bardzo nam z tym źle. Dopiero przyjaźń i miłość daje wewnętrzny spokój. Gdy czujemy się kochani i potrzebni, wówczas przestajemy “wysyłać listy w butelkach”. Każda wypowiedź, strona www, kontakt na skypie czy fb, emotka lub jakikolwiek znak wysłany w przestrzeń społeczną jest taką butelką z listem w środku. Symbolizuje ona pragnienie nawiązywania kontaktów, próbę szukania i odnajdywania uczuć, ale też dzielenia się nimi.

Bo życie to budowanie mostów pomiędzy ludźmi (wyspami), poszukiwanie szczęścia na “oceanach obojętności i samotności”.

Rybacy dzielą się na dwie kategorie. Jedni pragną mieć wszystkie namiary na rozbitka i bez tego nie ruszą z miejsca, drudzy wierzą, że wystarczy wypłynąć w morze i rozbitek się znajdzie. To zupełnie jak z uczuciami, emocjami. Czasami, gdy samotność bardzo nam doskwiera i czujemy się odrzuceni jak rozbitek, nabieramy odwagi i wychodzimy na spotkanie z przeznaczeniem. Gdy natrafiamy na odruchy sympatii, życzliwy uśmiech lub miłe spojrzenie, czujemy się szczęśliwsi. To z kolei przybliża nas do ludzi – chcemy nie tylko dostawać, ale też dawać im to, co w nas najlepsze.  “Prawdach ogólne” mówią o tym, iż nie można zamykać się na potrzeby innych i na świat. Wystarczy wyjść z domu, aby odnaleźć szczęście.

Butelka z listem jest prośbą o miłość. Niestety, często nie doceniamy tego, co dostajemy od losu i bywa, iż czujemy się samotni wśród kochających nas. To bardzo krzywdzące dla nich.

Skomentuj...