Tango

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3InterpretacjaPlan/Mini

Epoka literacka

Literatura po 1939 r.

Biografia autora

Sławomir Mrożek

Sławomir Mrożek (1930-2013) to polski dramaturg, pisarz i satyryk urodzony w 1930 roku. Debiutował w 1950 roku reportażem „Młode miasto” w „Przekroju”. Mieszkał we Włoszech, Francji, Meksyku, od 1996 r. osiadł w Krakowie. Zasłynął przede wszystkim jako autor dramatów: „Policja” (1958), „Męczeństwo Piotra Oheya” (1960), „Tango” (1964) i „Emigranci”(1974). Zobacz więcej informacji w Wikipedii.

Geneza dzieła

Utwór powstał w 1964 roku, kiedy S. Mrożek miał w swoim dorobku już dziesięć innych dzieł scenicznych. Premiera odbyła się w Bydgoszczy.

Budowa utworu

Utwór składa się z trzech aktów. Nie są one podzielone na sceny.

Czas i miejsce akcji

“Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym (foto: TVP, 2020 r.)

Akcja dzieła rozgrywa się w domu Stomila i Eleonory w czasie, który nie przekracza 24 godzin. Jest to mieszkanie pełne anarchii, zarówno jeśli chodzi o sposób umeblowania wnętrz jak i zachowanie bohaterów. Mnóstwo tu przedmiotów, które już od dawna nie są nikomu potrzebne: dziecięcy wózek Artura, stara suknia ślubna, katafalk pozostały po śmierci dziadka itp.

Bohaterowie

“Tango” w reżyserii Jerzego Jarockiego w Teatrze Narodowym (foto: TVP, 2020 r.)

Młody człowiek, czyli Artur – syn Stomila i Eleonory; Eleonora – matka Artura; Stomil – ojciec Artura; Osoba na razie zwana Babcią (Artura) – Eugenia; Starszy partner – Eugeniusz (wuj Artura); Partner z wąsikiem – Edek; Ala – kuzynka i narzeczona Artura.

Mini charakterystyka

  • Młody człowiek, czyli Artur, syn Stomila i Eleonory, inteligentny, studiuje kilka fakultetów, romantyczny, idealista, delikatny, rozważny, apodyktyczny, tyran wobec babci, bezwzględny, gwałtowny.
  • Eleonora, matka Artura, kobieta w średnim wieku, awangardowa artystka, która zatraciła się w poszukiwaniu nowych dziedzin sztuki, rozwiązła, niestała, naiwna, niemądra, niewierna, zaniedbana, niegospodarna, wyzwolona kobieta.
  • Stomil, ojciec Artura, mężczyzna w średnim wieku, awangardowy artysta, który zatracił się w poszukiwaniu nowych dziedzin sztuki, niechlujny, zapomina się, naiwny, niemądry, słaby i bez charakteru, „rogacz”.
  • Osoba na razie zwana Babcią, czyli Eugenia, starsza pani, zastraszona, pragnąca do ostatniej chwili życia przeżywać wielką przygodę w postaci gry w karty, uzależniona od kart, naiwna, delikatna.
  • Starszy partner, czyli Eugeniusz, wuj Artura, naiwny, zdecydowany, strachliwy, wierny.
  • Partner z wąsikiem, czyli Edek, prostak, erotoman, cham, głupek, siłacz.
  • Ala, czyli kuzynka i narzeczona Artura, frywolna, romantyczna, leniwa.

Zobacz teatr TVP


“Tango” S. Mrożka w reżyserii Macieja Englerta, TVP 1999

 

Streszczenie

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3InterpretacjaPlan/Mini

Skomentuj...