Tango Plan

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3InterpretacjaPlan/Mini

Plan

1. Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty. Eugeniusz jąka się, Edek popija piwo.
2. Edek idzie w stronę drzwi i wyciąga spod pachy Arturowi jedną z książek. Artur awanturuje się i krzyczy na babcię. Edek ogląda książkę, Artur goni babcię.
3. Eugeniusz prosi, aby Artur pozwolił mu zdjąć klatkę z głowy. Babcia narzeka na to, że katafalk za twardy.
4. Artur prosi Stomila, aby się pozapinał – jest w piżamie. Stomil musi znać prawdziwe przyczyny, bo jest człowiekiem sięgającym w głąb przyczyn.
5. Stomil dziwi się buntowi syna. Mówi o swobodzie życia i rupieciach. One po prostu sobie leżą i nikogo nie obchodzą. Rozmawiają z Eleonorą o dawnych czasach, kiedy mieli wystawę w muzeum dotyczącą nowoczesności.6. Artur chce porządku świata. Zarzuca rodzicom, że tak długo byli antykonformistami, że dla niego niczego nie zostawili, żadnych norm, które mógłby podważać.
7. Stomil chce zarazić go pięknem sztuki, ale Artur neguje wartość sztuki, to zawracanie głowy.
8. Pojawia się Ala, która wysuwa się spod kołder, jest tu od rana. Artur o tym nie wiedział.
9. Stomil rozpoczyna przedstawienie. Wszyscy oglądają nowy pomysł artystyczny: „Adam i Ewa w raju”.
10. Artur z Eugeniuszem namawiają się, podają sobie hasła i odzew. Spiskują przeciwko wszystkim. Pozostaje następnie z Alą i rozmawiają o ofercie zamążpójścia Ali.
11. Artur pragnie zasad. Ala ich nie potrzebuje, może na przykład się rozebrać. Zdejmuje koszulę i jest naga, lecz Artur nie reaguje, każe jej się ubrać.
12. Artur pragnie, aby Ala zgodziła się na ślub wg wszystkich starych zasad i tradycji.
13. Artur rozmawia ze Stomilem i wskazuje mu na fakt, iż jego żona zdradza go z Edkiem.
14. Artur chce przywrócić świat do normy poprzez tragedię. Chce, aby Stomil zabił Edka, Eleonorę i siebie. Przydałaby się Arturowi tragedia.
15. Artur prosi ojca o rewolwer. Odbiera Stomilowi rewolwer. Zagania wszystkich do salonu.
16. Ala zgadza się na ślub. Proszą babcię o błogosławieństwo. Wszyscy muszą wstać, bo jest uroczysta chwila.
17. Edek kartkuje swój notes i czyta złote myśli lub ważne cytaty literackie, np. „Ja cię kocham, a ty śpisz”, „Zależy, jak leży”.
18. Rozlega się marsz weselny. Podejrzewają Artura o nietrzeźwość. Artur zasypia, to budzi się.
19. Artur woła Edka i każe zamknąć drzwi. Namawia Stomila, aby znaleźli ideę.
20. Ala woła Artura. Twierdzi, że rano zdradziła go z Edkiem.
21. Artur szuka rewolweru. Edek zakrada się za nim i pierwszy bierze broń, trzaska go w głowę kolbą. Potem schyla się nad nim i bije mocno splecionymi dłońmi.
22. Artur powoli odzyskuje przytomność. Mówi, że kochał Alę. Wszyscy stoją nad Arturem, tylko Edek wygodnie rozsiadł się w fotelu.
23. Artur umiera powtarzając: „Ja chciałem!”.
24. Edek każe Eugeniuszowi zdjąć sobie buty i przejmuje władzę nad rodziną. Tańczy z Eugeniuszem.

Opera “Tango” do muzyki Michała Dobrzyńskiego w Warszawskiej Operze Kameralnej. (foto: gdansk.pl, 2017)

Mini streszczenie

Babcia, Edek i Eugeniusz grają w karty. Eugeniusz jąka się, Edek popija piwo. Edek idzie w stronę drzwi i wyciąga spod pachy Arturowi jedną z książek. Artur awanturuje się i krzyczy na babcię. Edek ogląda książkę, Artur goni babcię. Eugeniusz prosi, aby Artur pozwolił mu zdjąć klatkę z głowy. Babcia narzeka na to, że katafalk za twardy.

Artur prosi Stomila, aby się pozapinał – jest w piżamie. Stomil musi znać prawdziwe przyczyny, bo jest człowiekiem sięgającym w głąb przyczyn.
Stomil dziwi się buntowi syna. Mówi o swobodzie życia i rupieciach. One po prostu sobie leżą i nikogo nie obchodzą. Rozmawiają z Eleonorą o dawnych czasach, kiedy mieli wystawę w muzeum dotyczącą nowoczesności.

Artur chce porządku świata. Zarzuca rodzicom, że tak długo byli antykonformistami, że dla niego niczego nie zostawili, żadnych norm, które mógłby podważać. Stomil chce zarazić go pięknem sztuki, ale Artur neguje wartość sztuki, to zawracanie głowy. Pojawia się Ala, która wysuwa się spod kołder, jest tu od rana. Artur o tym nie wiedział.
Stomil rozpoczyna przedstawienie. Wszyscy oglądają nowy pomysł artystyczny: „Adam i Ewa w raju”.
Artur z Eugeniuszem namawiają się, podają sobie hasła i odzew. Spiskują przeciwko wszystkim. Pozostaje następnie z Alą i rozmawiają o ofercie zamążpójścia Ali. Artur pragnie zasad. Ala ich nie potrzebuje, może na przykład się rozebrać. Zdejmuje koszulę i jest naga, lecz Artur nie reaguje, każe jej się ubrać. Artur pragnie, aby Ala zgodziła się na ślub wg wszystkich starych zasad i tradycji.

Artur rozmawia ze Stomilem i wskazuje mu na fakt, iż jego żona zdradza go z Edkiem. Artur chce przywrócić świat do normy poprzez tragedię. Chce, aby Stomil zabił Edka, Eleonorę i siebie. Przydałaby się Arturowi tragedia. Artur prosi ojca o rewolwer. Odbiera Stomilowi rewolwer. Zagania wszystkich do salonu. Ala zgadza się na ślub. Proszą babcię o błogosławieństwo. Wszyscy muszą wstać, bo jest uroczysta chwila.
Edek kartkuje swój notes i czyta złote myśli lub ważne cytaty literackie, np. „Ja cię kocham, a ty śpisz”, „Zależy, jak leży”. Rozlega się marsz weselny. Podejrzewają Artura o nietrzeźwość. Artur zasypia, to budzi się.

Artur woła Edka i każe zamknąć drzwi. Namawia Stomila, aby znaleźli ideę. Ala woła Artura. Twierdzi, że rano zdradziła go z Edkiem. Artur szuka rewolweru. Edek zakrada się za nim i pierwszy bierze broń, trzaska go w głowę kolbą. Potem schyla się nad nim i bije mocno splecionymi dłońmi. Artur powoli odzyskuje przytomność. Mówi, że kochał Alę. Wszyscy stoją nad Arturem, tylko Edek wygodnie rozsiadł się w fotelu.
Artur umiera powtarzając: „Ja chciałem!”. Edek każe Eugeniuszowi zdjąć sobie buty i przejmuje władzę nad rodziną. Tańczy z Eugeniuszem.

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3InterpretacjaPlan/Mini

Skomentuj...