Ten obcy

Ten obcy – streszczenie i plan powieści Ireny Jurgielewiczowej. 
Zobacz informacje na temat epoki współczesności i artykuł o autorce w Wikipedii.

Olszyny – na mapie

Geneza i budowa

Jest to powieść psychologiczna dla młodzieży. Została napisana w 1961 roku. Składa się z 15 rozdziałów i każdy ma odrębny tytuł.

Główne wątki

Losy Zenka, dzieje przyjaźni pomiędzy nim i dziećmi, a także wątek miłosny między Ulą i Zenkiem.

Czas i miejsce akcji

Wydarzenia w powieści rozgrywają się w Olszynach (Olszyny), wiosce oddalonej o 150 km od Warszawy. Akcja rozpoczyna się dnia 11 lipca i trwa kilka tygodni podczas wakacji w latach 60-tych XX wieku.

Bohaterowie

Zenek Wójcik, Ula Zalewska, Patrycja „Pestka” Ubyszówna, Marian Pietrzyk, Julek Miler, doktor Zalewski – ojciec Uli, pani Ubyszowa – matka Pestki, Wiktor, Władek, milicjant Kowalski.

Plan wydarzeń / streszczenie:

1. Akcja rozgrywa się w Olszynach, gdzie na rzece Młynówce znajdowała się wysepka. Było to miejsce spotkań i zabaw dzieci: Pestki, Uli, Mariana i Julka. Poza nimi nikt tam nie przychodził.

Olszyny – łąka

2. Ula, Pestka i pies Dunaj odkrywli na wyspie śpiącego chłopca.
3. Podczas rozmowy z Ulą chłopiec ujawnił, że ma na imię Zenek. Razem rozpalili ognisko i zaparzyli herbatę.
4. Zenek był ranny w nogę. Dzieci namawiały go na wizytę u lekarza, ojca Uli – pana Zalewskiego. Podczas badania doktor chce zatrzymać chłopca w szpitalu. Zenek jednak ucieka.
5. Marian i Julek wyruszyli do Strykowa na poszukiwania rodziny Zenka, obiecując, że nikomu nie zdradzą miejsca, w którym on się znajduje.
6. Zenek powoli wracał do zdrowia i pragnął zadomowić się na wyspie. Pomagali mu w tym chłopcy.
7. Podczas rozmowy z dziewczynkami Zenek opowiadał o rodzinnym mieście Wrocławiu i matce, która zmarła, a on pozostał sam. Ma jeszcze wujka w Strykowie, ale wysłani tam chłopcy nie znaleźli go.
8. Któregoś dnia dzieci natknęli się na Zenka we wsi. Ku ich zaskoczeniu, przyłapali go na kradzieży jabłek.
9. Podczas pobytu we wsi Zenek uratował małe dziecko, które pozostawiono na wozie i poniósł je koń. Chłopakowi udało się zatrzymał konia.
10. Marian dowiedział się o przykrej sprawie. Od jednej z pań na targu mianowicie usłyszał, że Zenek ukradł jej pieniądze. Rozpoznał go po opisie wyglądu złodzieja.
11. W związku z odkrytą prawdą dzieci wymusiły na Zenku opuszczenie wyspy. Zgodził się na ich warunki. I tak miał plany wyjazdu do Warszawy, ale wcześniej spotkał się z Ulą. Wyznał jej całą prawdę: ukradł z głodu. Ponadto powiedział dziewczynie o tym, że czuje do niej coś wielkiego.
12. Ula poprosiła ojca o 50 złotych. Chciała oddać pieniądze ukradzione przez Zenka. Opowiedziała pozostałym dzieciom o ciężkiej sytuacji chłopca. Marian miał wyrzuty sumienia, że podejrzewał Zenka o najgorsze.
13. Marian spotkał Zenka i przeprosił za wcześniejsze podejrzenia. Zaproponował do powrót na wyspę. Zenek nie zgodził się.
14. Ula podjęła pracę u ogrodnika przy zrywaniu porzeczek, chciała zarobić pieniądze. W rozmowie z Pestką wyjawiła, że Zenek bardzo jej się spodobał.
15. Julek i Marian przybyli do Łętowa z pieniędzmi od Uli. Oddali je sklepikarce. Spotkali także Zenka i opowiedzieli o tym, co zrobiła dla niego Ula.
16. Zenek powrócił na wyspę i zatrudnił się u gospodarza przy żniwach.
17. Wiktor i Władek chcieli powiadomić milicję o przebywaniu na wyspie Zenka. Julek poinformował o wszystkim przyjaciół.
18. Pestka wyznała prawdę o Zenku i jego sytuacji mamie. Pani Ubyszowa rozmawiała z doktorem Zalewskim, który postanawia spotkać się z Zenkiem na wyspie. Rozmawiał także z milicjantem Kowalskim poszukującym Zenka.
19. Ula rozmawiała z ojcem o tym, dlaczego kontaktował się z nią tak rzadko. Martwiło ją to czy ojciec ją kocha. Wyjaśnił, że postępował tak na prośbę ciotek.
20. Ojciec Uli odnalazł wujka Zenka. Oznaczało to, iż chłopiec odzyska rodzinę i będzie mógł zamieszkać u wujka. Był z tego powodu bardzo szczęśliwy.
21. Przed wyjazdem Zenek wyznał miłość Uli w liście. Wszyscy odprowadzili go na stację kolejową, miał wyruszyć do Tczewa.

13 komentarzy

  1. świetna strona i to jeszcze darmowa, nie do wiary!
    pozdrawiam i wielkie dzięki z pomoc ,bo mój Ancymon nie czytał lektury,a dzięki Wam uratował swój tyłek!

Skomentuj...