Doradcy króla Hydropsa

Oprac.Trzej elektrycerzeUranowe uszyJak Erg Samowzbudnik…Dwa potworyBiała śmierćJak Mikromił…O maszynie cyfrowej…Doradca króla HydropsaKról Grobales…Przyjaciel AutomateuszaBajka o królu Murdasie

Akcja dzieje się w Akwacji, podwodnej planecie, na której rządził król Hydrops. Stoczył on wiele wygranych bitew z Mikrocytami, ale czuł się zmęczony i poprosił wielkich swoich doradców o stworzenie dla niego syna. Miał być mądry i podobny do ojca, miał mieć też dużo energii do działań.

Wielcy mędrcy DioptrykAmassyd rozmyślali o stworzeniu młodego władcy i zaprogramowaniu jego matrycy w taki sposób, aby jeden drugiego mógł się pozbyć. Z kolei dwaj pozostali doradcy Minogar i Filonauta mieli inne pragnienia, pierwszy chciałby przejąć władzę, a drugi był przekupiony przez Mikrocyty.

Hydrops nakazał im natychmiastowe działania i wykonanie rozkazu. Rozpoczęli więc realizację zadania, ale po kilkanaście razy musieli niszczyć matrycę.

Każdy z nich odkrył pragnienia innych, zmiany w oprogramowaniu zgodne z własnymi potrzebami a nie żądaniem króla. Kiedy już matryca syna królewskiego wypalała się, Dioptryk odkrył, że jest większy niż powinien, niż zapis w matrycy przyszłego króla, aby lubił tylko małe istoty. Wezwał do siebie Frotona, któremu rozkazał, aby go pomniejszył. Nie zgodził się na odkręcenie ogona, gdyż był za piękny. Nie zgodził się też na odkręcenie śruby i nóg, bo one były znamionami jego wysokiego stanu, choć z nich nie korzystał.

Po wielu przemyśleniach Froton wykręcił Dioptrykowi mózg i ukrył go w szufladzie. Dioptryk mógł mieć łączność z mózgiem za pomocą malutkiego nadajnika. Następnego dnia doradcy spotkali się z królem i zobaczyli zmiany Dioptryka. Szybko postanowili zrobić to samo i szybko w kolejnych dniach. Dioptryk wezwał znowu Frotona i nalegał na kolejne pomniejszenie go, aż pozostały z niego trzy ordery połączone złotym drutem i mające kontakt z mózgiem w szufladzie.

Za tę pracę Froton zażądał od Dioptryka ręki jego córki Aurentyny, ale został wyrzucony z dworu. Podczas narady u króla Amassyd i Filonauta uknuli spisek. Porwali i zamknęli do puszki Dioptryka, a następnie kazali Frotonowi zalutować puszkę. Amassyd opowiedział mu, że w środku jest skorpion i kazał wynieść puszkę za miasto i przywalić kamieniem. Froton jednak nie posłuchał i zabrał puszkę do siebie na strych, gdzie ją schował przed żoną. Gdy wyszedł do pracy, żona otworzyła puszkę, ponieważ była chciwa i myślała, że mąż chowa przed nią jakieś bogactwa. Wówczas usłyszała Dioptryka i uciekła spadając ze strychu i zabijając się. Dioptryk pozostał uwięziony na strychu.

Kiedy wrócił Froton, zastał żonę nieżywą. Nie zmartwił się tym, miał zamiar wykorzystać jej części jako zapasowe. Usłyszał głos Dioptryka i rozmówił się z nim. Wrócili do pałacu i wtedy właśnie zaczynało się wyciąganie z pieca syna królewskiego. Dioptryk popłynął do pałacu. Z powodu wielkiego przeciągu wszyscy zminiaturyzowani doradcy wypłynęli z pałacu. Wyciągnięty z dziecinnego pieca syn Hydropsa zajął miejsce ojca. Był wielkim filozofem i zastanawiał się nad niebytem. Rządził bardzo dobrze i uwielbiał jeść małe rybki.

Z kolei Froton na prośbę swojej pięknej żony złożył ciało Dioptryka i włożył do niego schowany w szufladzie mózg. Doradcy służyli nadal królowi, a Froton z Aurentyną żyli długo i szczęśliwie.

Oprac.Trzej elektrycerzeUranowe uszyJak Erg Samowzbudnik…Dwa potworyBiała śmierćJak Mikromił…O maszynie cyfrowej…Doradca króla HydropsaKról Grobales…Przyjaciel AutomateuszaBajka o królu Murdasie

2 komentarze

Skomentuj...