Granica Plan

Oprac.R. 1-5R. 6-11R. 12-19R. 20-27Interp./Char.Plan/Mini

Plan/mini

Plan – mini streszczenie (zignoruj punktację a otrzymasz mini streszczenie)

Zobacz artykuł o bohaterach “Granicy” – Mężczyzna umiera niespełniony

1. Umiera Zenon Ziembiewicz, prezydenta miasta. Policja aresztuje kobietę, która rzekomo ma związek z jego śmiercią.
2. Zenon pochodził z rodziny szlacheckiej. Jego ojciec Walerian i matka Joanna (Żancia) mieszkają w Boleborzy, majątku hrabiostwa Tczewskich, Walerian jest tam zarządcą.
3. W dzieciństwie Zenon był jednym z najlepszych uczniów. W gimnazjum odwiedzał dom Cecylii Kolichowskiej, aby udzielać Elżbiecie Bieckiej korepetycji z matematyki.
4. Cecylia Kolichowska, z domu Biecka, była kobietą 50-letnią, wdową po rejencie Aleksandrze, ale nie był to jej pierwszy mąż. Pierwszym był Konstatnty Wąbrowski, socjalista, który popełnił samobójstwo. Drugi mąż pozostawił jej w spadku kamienicę.
5. Zenon zakochał się w Elżbiecie Bieckiej, lecz ona w tamtym czasie była zakochana w Awaczewiczu. Był to mężczyzna dojrzały i żonaty, żołnierz powracający z frontu. Poznała go u swojej nauczycielki języka francuskiego panny Julii Wagner.
6. Dnia 22 listopada Cecylia obchodziła swoje imieniny i wówczas odwiedzały ją znajome i przyjaciółki. Z czasem znajome bardzo się zestarzały.
7. Tylko pani Cecylia miała wstęp do ogrodu, ale lokatorzy często okradali ją. Świadczy o tym fakt, iż pies Fitek nie szczekał, musiał znać osoby zrywające warzywa i kwiaty.
8. Któregoś dnia podczas korepetycji Awaczewicz zaproponował Eli, że ją odprowadzi do domu. Panna Wagner urządziła mu awanturę.
9. Tego roku Zenon pisał pracę doktorską. Poznał wówczas będąc w Boleborzy Justynę Bogutównę. Była to młoda i piękna dziewczyna, córka kucharki Karoliny Bogutowej.
10. Zenek czekał wówczas na list od Karola Wąbrowskiego, syna Kolichowskiej z pierwszego małżeństwa, o stanie zdrowia starszej od siebie kochanki w Paryżu Adeli. Kolega donosił, że zmarła. Mimo oporów ze strony Zenona, Justyna stała się jego kochanką przed jego wyjazdem do Paryża na ostatni rok studiów.
11. Walerian Ziembiewicz nie mógł pomóc synowi materialnie, odesłał go do Żanci. Ta poinformowała, iż nie mają pieniędzy i nie mogą zapłacić za czesne syna w Paryżu. Podsunęła mu pomysł, aby zwrócił się z prośbą o pomoc do Czechlińskiego, plenipotenta Tczewskich.
12. Zenon otrzymał pożyczkę od Chechlińskiego akonto przyszłej pracy w piśmie lokalnym „Niwa” – pisał też do niego artykuły podczas studiów. Przed wyjazdem do Paryża Zenon nawiązuje kontakt z Elżbietą Biecką. Jego dawna miłość powraca.
13. Ela wyjeżdża do matki do Szwajcarii, pozostawiając ciotkę pod opieką jej przyjaciół Posztraskiej.
14. Podczas pracy w Boleborzy zachorowała Karolina Bogutowa. Justyna zabrała ją do szpitala. Matka zmarła po operacji, pozostawiając Justynę bez pomocy i pieniędzy, które mieli wypłacić Bogutowej Ziembiewicze za roczną służbę.
15. Justyna zamieszkała u swojej dawnej przyjaciółki Jasi Gołąbskiej w piwnicy pod podłogą salonu Kolichowskiej. Zorganizowała także pogrzeb matki.
16. Los był okrutny dla rodziny Jasi Gołąbskiej, której dzieci umierały jedno po drugim, porzucił ją mąż, a matka dwa lata leżała w agonii. Wszyscy razem mieszkali i spali w jednym łóżku lub na podłodze piwnicy kamienicy pani Cecylii. Przez jakiś czas mieszkała z nimi jeszcze Justyna.
17. Los połączył ponownie Zenona z Justyną, gdy wrócił z Paryża i szedł do redakcji „Niwy”. Była zapłakana i pocieszał ją na chodniku, a potem zaprosił do hotelu. Wykorzystywał jej naiwność i współżył z nią, mimo iż obiecał Elżbiecie, iż wróci do niej.
18. Pracę jako redaktor gazety Zenon zaczął od wielu kompromisów. Drukował na prośbę Tczewskiej i księdza Czerlona serię kazań (wykładów), na prośbę Tczewskiego artykuł o młodej aktorce Luci Wasłowkeiej, na prośbę Chechlińskiego sprawozdanie z otwarcia Agencji Gospodarczej Koła Pań. Tłumaczył sobie, że musi tym ludziom ulegać póki jest odrabia pożyczkę (stypendium) od Czechlińskiego.
19. Elżbieta założyła w kamienicy centralne ogrzewanie. Mieszkańcy piwnicy i poddasza nie mieli nawet wodociągu – bieżącej wody i kanalizacji.
20. Któregoś dnia Zenon zebrał pieniądze potrzebne do spłacenia Justyny. Przyszła do niego jak zwykle, ale była roztrzęsiona. Oświadczyła, że jest w ciąży i poradzi sobie ze wszystkim. Ziembiewicz dał jej pieniądze i nie zaakceptował dziecka, nie chciał też mieć nic wspólnego z Justyną.
21. Po pięciu dniach Zenon dopiero pojawił się u Elżbiety. W rozmowie wyznał prawdę o ciąży Justyny. Ela chciała znać nazwisko i adres dziewczyny.
22. Justyna porzuciła pracę i zaczęła dziwnie się zachowywać. Nie jadła i leżała na łóżku bez ruchu. Zameldowała się w mieszkaniu Gołąbskiej i poznała Elę. Ta w rozmowie spytała o Zenona i jej relacje z nim. Justyna zakochała się w nim, a on to wykorzystał. Biecka oświadczyła, iż nie wyjdzie za Zenka i jest wolnym człowiekiem, natomiast Justyna nie powinna usuwać ciąży.
23. Zenon miał po raz ostatni rozmówić się z Bogutówną. Nie zastała w domu Elżbiety. Wyjechała bez ostrzeżenia do Warszawy, gdzie miała przebywać jej matka – Niewieska.
24. Po dwóch miesiącach przyjechał do Warszawy Zenek, aby oświadczyć się Eli i przeprosić za milczenie. Tak się złożyło, iż Biecka od jakiegoś czasu wszystko mu wybaczyła i nie mogła się go doczekać. Z kolei jej matka wciąż otaczała się mężczyznami.
25. Elżbieta po powrocie z Warszawy pomogła Justynie otrzymać pracę w sklepie bławatnym Torucińskiego. Postawa byłej kochanki martwiła Zenka, ponieważ ta wciąż o coś prosiła, wręcz żądała. Ziembiewicz odnawiał bogaty dom na obrzeżach miasta, w którym miał zamieszkać po ślubie z Elą.
26. Narzeczeni pojechali do Boleborzy, aby przedstawić młodą pannę rodzicom Zenka. Bardzo przypadła im do gustu. Pani Żancia dała im w prezencie pięknie haftowane obrusy.
27. Następnie na zaproszenie Niewieskiej pojechali w podróż do Włoch. Elżbieta zaszłą w tym czasie w ciążę i oboje przeżywali swoje najlepsze dni.
28. Do kraju wrócił Karol Wąbrowski i Zenon odebrał go na dworcu. Karol miał jakieś problemy zdrowotne z kręgosłupem. Chodził ubrany w gorset ortopedyczny i leczył się w różnych szpitalach i uzdrowiskach. Po latach w końcu wrócił do swojej matki.
29. W czasie wizyty Kolichowskiej z Karolem u Ziembiewiczy w nowym domu Ela zauważyła, że Marynka, służąca i opiekunka dziecka, rozmawia z kimś przez płot. Była to jakaś nieznajoma pragnąca zobaczyć dziecko w wózku. Ela prosiła, aby Marynka nie odjeżdżała z wózkiem za daleko o d domu.
30. Po śmierci męża Waleriana pani Żancia zamieszkała u Zenona. Przeżywał on problemy jako prezydent miasta. Wstrzymano bowiem dotacje na rozbudowę bloków mieszkalnych dla robotników i rozpoczęła się fala strajków.
31. Justyna coraz bardziej popadała w obłęd. Zenon postanowił zawezwać do niej lekarza. Doktor Lefeld stwierdził, iż powinna być hospitalizowana, zapada w schizofrenię i może być niebezpieczna dla siebie. Dziewczyna wciąż nie mogła wybaczyć sobie faktu usunięcia ciąży. Zenkowi nie mogła wybaczyć pieniędzy, jakie jej zwrócił. Bez nich aborcja nie byłaby możliwa.
32. Kolichowska próbowała ustalić przyczyny samobójstwa ojca Karola, który wyjechał do Paryża i miał tam córkę. Stan zdrowia Cecylii pogarszał się i któregoś dnia zmarła. Ela nie zdążyła pożegnać się z nią.
33. Justyna miała urojenia i koszmary senne. Często śniło jej się zmarłe dziecko i akuszerka.
34. Gdy Zenon odwiedzał Justynę, rozpoczęła się manifestacja robotników, maszerowali w kierunku ratusza. Policja zatrzymała auto Ziembiewicza i nie zobaczył się z Bogutówną. Wróciła do ratusza. Chechliński wydał polecenie policji użycia siły, broni wobec strajkujących. Całą winą za ofiary tego zajścia obarczono jednak Zenona.
35. Justyna próbowała popełnić samobójstwo i otruła się. Odratowano ją poprzez płukanie żołądka.
36. W kamienicy umarła ostatni osoba mieszkająca pod podłogą salonu Kolichowskiej Jasia Gołąbska.
37. Justyna przyszła do gabinetu Zenona i oblała jego twarz kwasem. Przewieziono go do szpitala, stracił wzrok, miał oparzenia twarzy i przełyku. Po wypisaniu go do domu po dwóch tygodniach popełnił samobójstwo.
38. Elżbieta pozostawiła synka Waleriana pod opieką Żanci a sama opuściła miasto. Pani Żancia przeniosła się później do kamienicy Kolichowskiej i zamieszkała z Karolem.

Oprac.R. 1-5R. 6-11R. 12-19R. 20-27Interp./Char.Plan/Mini

Skomentuj...