Ludzie bezdomni

Oprac.Tom 1Tom 2Interp./Mini.

Epoka literacka

Młoda Polska

Biografia twórcy

Stefan Żeromski
Stefan Żeromski

Stefan Żeromski żył w latach 1864-1925. Tworzył w dwóch epokach, Młodej Polsce i międzywojniu. Debiutował w “Głosie” w latach 1891-94 nowelami i opowiadaniami, korespondencjami z Nałęczowa. W 1895 roku ukazały się jego “Opowiadania” z “Siłaczką” i “Doktorem Piotrem”. W 1899 wydał “Ludzi bezdomnych”, “Popioły” w 1904 roku i “Dzieje grzechu” w 1908. Wiele podróżował, mieszkał w Szwajcarii i Francji. Po odzyskaniu niepodległości osiadł w Warszawie i w 1925 roku napisał “Przedwiośnie”. Był nominowany do literackiej Nagrody Nobla. Zobacz więcej informacji w Wikipedii.

Geneza dzieła

“Ludzie bezdomni” to powieść powstała w latach 1898-1899. Wiele postaci i sytuacji przedstawionych w dziele mają związek z biografią twórcy. Cisy przypominają ulubiony Nałęczów, a pracownicy lekarzy i zarządców uzdrowiska w Rapperswilu- w Szwajcarii, gdzie mieszkał i pracował, biedotę życia w stolicy poznał podczas studiów.

Budowa utworu

Powieść składa się z dwóch tomów, I tom ma 10 rozdziałów, a II 13, nie mają one numerów lecz tytuły.

Czas i miejsce akcji

Ludzie bezdomni
Nałęczów – pierwowzór Cisów

Akcja rozgrywa się w latach 90. XIX wieku, w Paryżu (dwa dni), Warszawie (kilka miesięcy), Cisach (ponad rok), Sosnowcu (kilka miesięcy). Wydarzenia z pamiętnika Joasi miały miejsce trzy lata wcześniej, a wspomnienia z dzieciństwa Judymów rozgrywały się 20 lat wcześniej.

Bohaterowie

Dr Tomasz Judym, Wiktor Judym, dr Czernisz, dr Chmielnicki, dr Węglichowski, Natalia Orszeńska, Niewadzka, Joanna Podborska, Krzywosąd Chobrzański, Korzecki, Kalinowicz.

Oprac.Tom 1Tom 2Interp./Mini.

Skomentuj...