Makbet

Oprac.Akty 1-2 Akty 3-5Interp./Char.Plan/MiniPowtórka

Epoka literacka

Renesans

Biografia autora

Wiliam Szekspir

William Szekspir to dramaturg i poeta angielski, aktor i reżyser teatralny (1564-1616). Jest autorem około 37 dzieł teatralnych, wprowadził na scenę postaci fantastyczne, zrezygnował z zasady klasycznej trzech jedności. Jego dramaty to min. „Komedia omyłek” (1592), „Romeo i Julia” (1595), „Hamlet” (1600) i „Makbet” (1606).

Geneza dzieła

lady Makbet i Makbet podczas uczty (film 1971)
Lady Makbet i Makbet podczas uczty (film 1971)

„Makbet” powstał w 1606 roku, autor wspierał się na kronikach „Anglii, Szkocji i Irlandii” R. Holinsheda – utworze niezbyt dokładnym. Szekspir dopisywał i zmieniał historię Makbeta, na przykład wg tradycji i źródeł Makbet był bardzo dobrym władcą i doprowadził kraj do rozkwitu, natomiast Banko pomógł mu zabić króla Dunkana I. Został pokonany przez Malkolma III.

Budowa utworu

Utwór składa się z 5 aktów. Akt I ma 7 scen, II ma 4 sceny, III- 6 scen, IV- 3 sceny a V- 7 scen, łącznie jest 27 scen. W utworze pojawiają się osoby fantastyczne i sceny fantastyczne, czarownice i duchy, duch Banka. Są tutaj także sceny zbiorowe.

Czas i miejsce akcji

Zamek Inverness
Zamek Inverness

Akcja utworu rozgrywa się w XI wieku w Szkocji, akt IV w Anglii. Miejsca akcji to zamki i plenery: Forres, przed zamkiem Forres, Inverness, okolica pokryta wrzosem, ciemna jaskinia, Fajf, Dunzynan, równina przed zamkiem Dunzynan. Czas trwania akcji nie jest określony, przekracza 24 godziny.

Bohaterowie

https://lektury.kochamjp.pl/wp-content/uploads/2010/03/makbet11.jpg
Koronacja Makbeta (film 1971)

Dunkan – król szkocki, Malkolm i Donalbein – jego synowie, Makbet, Lady Makbet, Banko – wodzowie, Makduf, Lennox, Rosse, Menteith, Angus, Caithness– panowie szkoccy, Fleance – syn Banka, Siward – hrabia Northumberland, dowódca wojsk angielskich, Młody Siward – jego syn, Sejton – oficer pod rozkazami Makbeta, Chłopiec – syn Makdufa, Lekarz angielski, Lekarz szkocki, Żołnierz, Odźwierny, Starzec, Lady Makduf, Dama – na usługach Lady Makbet, Hekate i Trzy Czarownice, Lordowie, panowie, dowódcy wojsk, żołnierze, zbójcy, słudzy i gońcy. Duch Banka i wiele innych zjawisk.

Zobacz teatr TVP


“Makbet” w reż. Andrzeja Wajdy z 2010 r.

Oprac.Akty 1-2 Akty 3-5Interp./Char.Plan/MiniPowtórka

Skomentuj...