Makbet – powtórka

Oprac.Akty 1-2 Akty 3-5Interp./Char.Plan/MiniPowtórka

“Makbet” powstał w 1606roku, autor korzystał z “Kronik”  (Anglii, Szkocji i Irlandii) R. Holinsheda. Szekspir dopisywał i zmieniał historię Makbeta. Według tradycji i źródeł Makbet był bardzo dobrym władcą i doprowadził kraj do rozkwitu. Został pokonany przez Malkolma III. Natomiast Banko pomógł mu zabić króla Dunkana I.


Makbet z Bankiem zmierzają do Forres. Pytają czarownice, kim one są? Te witają go kolejno jako tana Glamis, tana Kawdoru i jako przyszłego króla. Banko zauważa, iż Makbet wzdryga się niechętnie na komplementy czarownic. Bankowi mówią, iż mniej wielkim będzie od Makbeta, a jednak większym. Będzie ojcem królów. Makbet wie, iż po śmierci Sinela został tanem Glamis, ale nic nie wie o Kawdorze. Czarownice jednak znikają. Przybywają Rosse i Angus. Rosse oznajmia, iż król za podwójne zwycięstwo mianuje Makbeta tanem Kawdoru.


W Inverness, zamku Makbeta. Lady Makbet czyta list od Makbeta. Napisał on jej o spotkaniu czarownic i swoich przeżyciach. Lady Makbet obawia się, iż jej mąż jest zbyt dobry, aby walczyć o przychylność losu. Rozmyślania przerywa jej służący. Przynosi on wieść od posłańca, że król będzie nocował w Inverness. Lady ma już pewne zamiary i pragnie, aby nic nie stanęło na przeszkodzie ich realizacji.


Przybywa Makbet i potwierdza wizytę króla Dunkana na ich zamku. Ma nazajutrz ruszać dalej. Lady stwierdza, że Dunkan nie zobaczy kolejnego dnia. Namawia Makbeta do odegrania roli dobrego gospodarza. Jeszcze o tym porozmawiają.


W sali przyjęć Makbet czeka na króla i zastanawia się nad tym, co ma się stać. Jest przecież krewnym króla i jego wasalem. Ponadto jako gościowi Dunkanowi nie powinno się nic złego stać pod jego dachem. Tylko ambicja nakazuje mu tego złego czynu.

Przychodzi jego żona z informacją, iż król właśnie skończył kolację. Makbet nie chce dokonać zamachu na króla, jest on dla niego dobry. Żona jednak namawia go, bo mąż pragnie być królem. Makbet jest odważnym mężczyzną i nie chce postępować niegodnie. Zdaniem lady Makbet był odważnym, kiedy podjął decyzję o zamachu, a nie teraz. Mąż ma wątpliwości, czy zamach się uda? Dla lady nie może się nie udać, bo wszyscy będą utrudzeni i pijani. Umażą krwią służbę i na nich zwalą odpowiedzialność. Sami zaś będą lamentować i wszyscy muszą w ich szczerość uwierzyć. Makbet wreszcie zgadza się na wszystko.

Makbet zabija Dunkana we śnie. Lady Makbet chwali się napojem, jaki przygotowała dla wszystkich. Śpią jak zabici. Sama dokonałaby zabójstwa, lecz śpiący Dunkan za bardzo przypominał jej ojca. Kiedy wszedł Makbet, powiedział, iż dokonał zabójstwa oraz wyjaśńił, jak zabijał strażników. Patrzy na swoje dłonie mordercy i nie może uwierzyć, czego dokonał. Żona prosi, aby nie zastanawiał się nad tym, bo może oszaleć. Mężowi wydawało się, iż słyszy głosy „Nie zaśniesz już więcej!”. Bardzo się tego przekleństwa boi.

Lady każe odnieść mężowi sztylety i pomazać krwią strażników. To jest ponad jego siły – stwierdza Makbet. Lady zabiera mu sztylety i idzie sama na miejsce zbrodni. Ma ręce umazane krwią i na ten widok doznaje szoku. Makbet pragnie zmyć krew z rąk, ale boi się, iż krew ta może zaczerwienić morza i nie da się jej zmyć. Wraca żona, której ręce także umazane są krwią. Nagle słyszą kołatanie do południowej bramy. Przebierają się szybko w nocne stroje.

Z pokoju króla powraca Makduf. Z przerażeniem obwieszcza śmierć króla. Każe Makbetowi (po prawej stronie) i Lennoxowi zaglądnąć do komnaty króla. Sam wzywa wszystkich do podniesienia alarmu. Przychodzi lady Makbet i Banko, dowiadują się o zbrodni. Pojawiają się książęta Malkolm i Donelbein (dwaj po lewej stronie), także dowiadują się o śmierci króla, swojego ojca. Pytają, kto go zabił? Makduf odpowiada, iż pokojowcy mieli pomazane krwią sztylety i szaty. Makbet oznajmia, iż z wściekłości pozabijał ich. Lady zasłabła.

Książę Donelbein radzi bratu ucieczkę, gdyż są w niebezpieczeństwie. Banko oświadcza zemstę na  mordercy króla, podobnie Makbet i inni. Makbet zaprasza ich do głównej sali na naradę. Pozostają tylko synowie Dunkana. Malkolm natychmiast chce jechać do Anglii, a żale obecnych uważa za fałszywe. Donelbein wyrusza do Irlandii, będą bezpieczniejsi osobno. Uciekają bez pożegnania z resztą. Domyślaj się, że zabójcy ojca mogą teraz chcieć zabić jego następców. Boją się też podejrzeń o zabójstwo Dunkana i chęć przejęcia tronu.

Po ucieczce synów Dunkana Makbet przejmuje władzę. Zostaje koronowany na króla Szkocji. Od tej chwili wszyscy jego przeciwnicy muszą mieć się na baczności.

Na zdjęciach aktorzy w adaptacji filmowej “Makbeta” Wiliama Szekspira w reżyserii Romana Polańskiego z roku 1971. Makbeta i Lady Makbet zagrali Jon Finch i Francesca Annis.

Oprac.Akty 1-2 Akty 3-5Interp./Char.Plan/MiniPowtórka

Skomentuj...