Mały Książę

Oprac.Strona 1Strona 2Plan/Mini

Epoka literacka

Międzywojnie

Biografia autora

Antoine de Saint-Exupery
Antoine de Saint-Exupery

Antoine de Saint-Exupery – pisarz francuski (1900- 1944). W 1926 podjął pracę w Towarzystwie Lotniczym Latecoere. Latał pomiędzy Francją i Afryką, przewożąc pocztę, na trasie Tuluza – Casablanca – Dakar. Brał też udział jako pilot w II wojnie światowej, a podczas jednego z lotów najprawdopodobniej został zestrzelony. Napisał szereg opowiadań, w tym min. „Ziemia, planeta ludzi” (1939) i „Mały Książę” (1943).

Geneza dzieła

Powieść powstała w 1943 roku, pisarz wykorzystał w niej własne doświadczenia życiowe. Została przetłumaczona na 170 języków.

Budowa utworu

Jest to powieść – baśń złożona z XXVII rozdziałów. Narrator wypowiada się tutaj w 1 os. l. poj., co przypomina dziennik lub pamiętnik. Z kolei wydarzenia i postacie fantastyczne nadają dziełu cechy baśni.

Czas i miejsce akcji

Akcja rozgrywa się podczas lotu de Saint-Exupery’ego nad Afryką w latach trzydziestych XX wieku.

Bohaterowie

Antoine de Saint-Exupery
Antoine de Saint-Exupery jako pilot

Bohaterami opowiadań jest Mały Książę (chłopiec o złotych długich włosach) i sam autor Antoine jako narrator. Ponadto napotkane przez Księcia postaci: Próżny, Bankier, Pijak, Latarnik, róża, róże, lis i wąż.

INTERPRETACJA

Jest to opowieść o dorastaniu do miłości i przyjaźni, do odpowiedzialności, jaka jest z tym związana. Mały Książę zwierza się, iż na swojej planecie poznał różę. Nie wiadomo, skąd wzięła się tam, ale była bardzo niedostępna dla niego i zarozumiała. Prosiła go o opiekę nad nią i grymasiła. Dopiero gdy Książę postanowił opuścić planetę, rozpłakała się. Jak sam stwierdził, była za mały na miłość i nie rozumiał jej. Dopiero podczas podróży po świecie głębiej zastanowił się nad tym. Na jednej z planet w ogrodzie poznał kilka tysięcy róż. Mimo wszystko zatęsknił do swojej róży i postanowił wrócić na swoją planetę B-612.

Tuluza Casablanca Dakar - przelot Exupery'ego
Tuluza (Francja)- Casablanca (Maroko)- Dakar (Senegal) – przelot Exupery’ego

Na każdej z odwiedzanych planet spotykał ludzi, raz ciekawych, innym razem mniej interesujących. Zawsze dowiadywał się czegoś więcej o świecie i o ludziach dorosłych. Podsumowywał swoje spostrzeżenia ocenami typu: “dorośli są dziwni” czy też “dorośli są śmieszni”. Wydaje się, iż poznawani ludzie mogą być symbolem ułomności tego świata. Z reguły bowiem są zajęci rzeczami, sprawami, problemami nieistotnymi dla innych ludzi. Dopiero zajęcia latarnika Książę określił jako pożyteczną, ponieważ służącą wielu ludziom.

Antoine de Saint-Exupery
Antoine de Saint-Exupery i Mały Książę

Najbardziej owocne w przemyślenia i wnioski było spotkanie z lisem na planecie Ziemia. Dowiedział się, iż jedną z najważniejszych rzeczy na świecie jest przyjaźń. Jest to najcenniejsze uczucie, ale problem w tym, że nie można go kupić w żadnym sklepie. Z tego powodu ludzie nie mają wielu przyjaciół. Antoine jest pilotem i potwierdza opinię Księcia o przyjaźni. Akurat zepsuł mu się silnik i musiał samotnie lądować na pustyni. Nie miał nikogo bliskiego przy sobie i tęsknił do świata przyjaciół.

samolot Lockheed P-38J Lightning - takim latał Exupery
samolot Lockheed P-38J Lightning – takim latał Exupery

Lis zdradził tajemnicę przyjaźni. Każdego człowieka należy oswoić, bo każdy przypomina dzikie zwierzę. Lis jest zwierzęciem i wie, że ludzie oswajają naturę. Nie potrafią jednak zbliżyć się do siebie i zaprzyjaźniać, bo nie potrafią wzajemnie się oswajać. Dlatego żyją smutni i popadają w różne nałogi.

Mały Książę przypomina autora, który jako dziecko lubił malować. Narysował raz węża, który połknął słonia. Nikt z dorosłych nie rozpoznał prawidłowo tego obrazka, a wszyscy mówili, iż jest to kapelusz. Nie patrzyli na rysunek w ten sam sposób, w jaki myślał o nim Antoine.

Podobnie Książę jest na Ziemi kimś obcym, nierozumianym przez otoczenie i patrzy na świat inaczej. Ziemia i cały świat przypomina rysunek Antoine, tylko on go rozumiał. A kto w takim razie miał rozumieć ludzi? Powieść podpowiada, iż należy patrzeć na drugiego człowieka sercem. Jest ono symbolem miłości i uczuć, wyrozumiałości i tolerancji – tego właśnie ludziom potrzeba, aby wzajemnie się potrzebowali i szanowali.

Archipelag Frioul koło Marsylii
Archipelag Frioul koło Marsylii – tam został zestrzelony Exupery 31 lipca 1944 r.

Być może też samotność na pustyni jest również symbolem zagubienia człowieka i samotności w świecie… Jest tutaj wiele tematów do przemyślenia.

MINI CHARAKTERYSTYKA POSTACI

  • Antoine – narrator, młody pilot zagubiony w świecie, czego symbolem może być lądowanie na pustynie z powodu awarii silnika samolotu. Jest ciekawy ludzi, pragnie ich obecności i nie lubi samotności. Ma bardzo refleksyjny stosunek do świata.
  • Mały Książę – mały chłopiec ciekawy świata i z tego powodu opuszcza swoją planetę. Pozostawia na niej różę, w której się zakochał, pielęgnował ją, ale wydała mu się zarozumiała. Poznaje wielu ludzi podczas swojej podróży i dochodzi do różnych wniosków dotyczących ludzi, są dla niego śmieszni albo tworzą pozory życia.

Zobacz film


“Mały książę” – premiera tarnowskiego teatru – próba generalna

Streszczenie

Oprac.Strona 1Strona 2Plan/Mini

Jeden komentarz

Skomentuj...