Moralność pani Dulskiej Akt II

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Interp./Char.

Akt II

Scena I

Felicjan Dulski chodzi dookoła stołu – lekarz zalecił mu spacery dla dotlenienia serca. Ponieważ podczas spacerów po mieście mógłby niepotrzebnie zdzierać zelówki i trwonić pieniądze, chodzi dookoła stołu. To pomysł oczywiście jego żony. Pojawia się Hesia. Trochę kpi z ojca i podgląda, jak ten kradnie cygaro z pudełka stojącego na piecu. Żona wydziela mu dzienne racje.

Kiedy Felicjan kończy spacer na kopiec Kościuszki, wchodzi Dulska. Pozwala mu wyjść do kawiarni i wręcza 20 centów na wydatki z tym związane. Stwierdza, iż nie da mu kwoty tygodniowych wydatków, ponieważ mąż przehulałby je w jeden wieczór. Po ich wyjściu Hesia ukradkiem zabiera z pieca jedno z cygar.

Scena II

Przychodzi Mela. Hesia chwali się cygarem. Mela jest oburzona. Hesia ma zamiar wypalić cygaro sama lub podarowania go kochankowi kucharki.

Scena III

Hesia, aby pokazać swoją władzę, woła Hankę. Każe jej zawiązać sobie tasiemkę u buta. Zwraca uwagę na pobladłą cerę służącej. Mela chwali się, iż wie, dlaczego Hanka jest blada, ale nie może zdradzić tajemnicy. Potem dziewczęta tańczą, okręcając się dość mocno. Mela słabnie, a Hesia pozostaje sama i pląsa. Mela gra na pianinie taniec sezonu cake walk.

Scena IV

Wchodzi Zbyszko. Tańczy z Hesią.

Scena V

Pojawia się Dulska. Krzyczy na dzieci, szczególnie na syna za to, że uczy siostry nieprzyzwoitych tańców. Zbyszko kłóci się z matką. Za nieprzyzwoite uważa za krótkie sukienki sióstr. Dulska oszczędza na wydatkach na nie. Źle poczuła się Mela. Dulska każe jej położyć się do łóżka. Ma potem przyłożyć sobie plaster, który ma moc rozgrzewającą. Wcześniej korzystał z niego Felicjan. Dulska z Hesią wychodzą na lekcje tańca, natomiast Mela zostaje w domu.

Scena VI

Widzimy Zbyszka siedzącego przy piecu. Przychodzi Hanka. Jest zdenerwowana. Twierdzi, że na rozkaz „pana Zbyszka” idzie się przebadać. Zbyszkowi zależy na tym, aby wróciła jeszcze przed Dulską.

Scena VII

Zbyszko rozmawia w salonie z Melą. Rozmawiają ze sobą szczerze. Mela widziała, jak brat zalecał się do Hanki. Wierzy w to, że mogą być szczęśliwi razem. Mela ma zamiar pomóc w przyszłości Hance, aby nauczyć ją zachowania w ich klasie społecznej. Zbyszko naśmiewa się z naiwności siostry. Mela nieoczekiwanie informuje brata, iż słyszała, że Hanka ma na wsi chłopaka. Prosi Zbyszka, aby nie był o to zazdrosny. Ten każe jej iść do łóżka.

Scena VIII

Zbyszko rozmawia z Hanką, która wróciła z badania. Jest w ciąży. Młodzieniec jest przestraszony. Chciałby, aby służąca pojechała na wieś. Ta z kolei grozi popełnieniem samobójstwa. Zbyszko ignoruje to i wychodzi do swojego pokoju.

Scena IX

Do płaczącej Hanki podchodzi Mela. Jest bardzo naiwna. Uważa, iż przyczyną płaczu dziewczyny jest prawda powiedziana wcześniej Zbyszkowi o chłopaku na wsi. Mela myśli, że źle zrobiła i usprawiedliwia się przed służącą. Ta z kolei twierdzi, że z dzieckiem nikt jej teraz nie zechce. Mela nie rozumie, jakby mija się w naiwności z Hanką. Obiecuje wstawić się za nimi u rodziców. Pociesza ją.

Scena X

Hanka wychodzi, a wchodzi Juliasiewiczowa. W rozmowie z Melą domyśla się prawdy o romansie Zbyszka. Obiecuje zająć się całą sprawą, a Melę uspokaja.

Scena XI

Zbyszko natyka się na Juliasiewiczową. Młodzieniec wychodzi właśnie z domu, ale kobieta widzi to inaczej. Daje mu do zrozumienia, że on ucieka przed problemami.

Scena XII

Przychodzi Dulska i Hesia. Dulska opowiada Juliasiewiczowej, jak to podczas jazdy tramwajem chciała kupić dla Hesi bilet ulgowy, ale nie udało się. To sprowokowało ją do wynurzeń na temat wzrostu własnych wydatków. Nie chce nawet naprawić zepsutego pieca w pokoju do wynajęcia. Będzie się o to martwił lokator. Pojawia się Hanka i Juliasiewiczowa dopytuje się o jej zły humor. Mówi też o wyjściu z domu Zbyszka. Dulska wytyka jej niemoralne prowadzenie się. Juliasiewiczowa nie wytrzymuje i mówi prawdę o skutkach romansu ze służącą. Także radzi jej, by porozmawiała z Hanką.

Scena XIII

Dulska wyprasza z salonu męża i wypytuje Hankę. Ta przyznaje się. Dulska straszy ją skandalem. Wreszcie wygania ją z domu. Ma zamiar dać jej dokumenty. Idzie do drugiego pokoju.

Scena XIV

Do pokoju wchodzi Juliasiewiczowa i podbudowuje na duchu Hankę, namawiając do rozmowy ze Zbyszkiem. Wpada tam także Mela i prosi ją o pomoc dla brata i służącej. Wreszcie pojawia się Zbyszko. Okazuje się tchórzem, chce się wycofać, aby uniknąć rozmów z Hanką i matką.

Scena XV

Dulska jest wściekła. Wyzywa w nerwach przy Zbyszku Juliasiewiczową. Ta w rewanżu mówi młodzieńcowi o podstępie matki, która celowo pchnęła Hankę w jego ramiona. Zdenerwowany Zbyszko jest żądny zemsty. Przyprowadza Hankę i każe jej usiąść obok siebie na kanapie. Dulska czuje się przegrana, traci grunt pod nogami i panowanie nad domem.

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Interp./Char.

Skomentuj...