Odprawa posłów greckich Plan

Oprac.Streszcz./Interpr.Char.Plan/Mini

Analiza i interpretacja trzech pieśni z “Odprawy…”

Plan tragedii

1. Ulisses (Odyseusz, król Itaki) i Menelaos (mąż Heleny, król Sparty) to posłowie greccy. Przybywają do Troi, aby odebrać porwaną przez Parysa Helenę.
2. Antenor rozpoczyna swój monolog na placu przed Troją. Boi się, aby Grecy nie wypowiedzieli Troi wojny z powodu postępku Aleksandra.
3. Aleksandrowi nie udaje się przekonać Antenora do swoich racji, sugeruje, że mędrzec jest stronnikiem Greków. Próbuje wzbudzić w Antenorze poczucie winy spowodowane brakiem miłości do ojczyzny.
4. Chór śpiewa pieśń „By rozum był przy młodości” dotyczącą braku szacunku do prawa i braku moralności młodzieży trojańskiej.
5. Helena rozmawia z Panią Starszą o swoim losie. Żałuje, że dała porwać się Aleksandrowi. Jest daleko od ojczyzny, straciła przyjaciół, męża i co gorsza, postępowanie Aleksandra może doprowadzić do wojny.
6. Pieśń „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” dotyczy rządzących. Kochanowski zwraca im uwagę, że powinni dbać o dobro państwa i są za to odpowiedzialnu przed Bogiem.
7. Posłem przedstawia obrady rady trojańskiej. Jako pierwszy na radzie zabrał głos król Troi Priam. Powiedział, iż w podjęciu decyzji będzie kierować się dobrem państwa, bo ono jest dla niego najważniejsze. Antenor przemówił za oddaniem Heleny, aby nie wywoływać wojny. Może ona pociągnąć za sobą śmierć wielu ludzi. Stronnicy Antenora to między innymi Eneasz, Pantus, Tymetes, Lampon i Ukalegon.
8. Ikeaton, stronnik Aleksandra stwierdził, iż Grekom chodzi o poddanie sobie Troi, a nie o Helenę.
9. Rada podjęła decyzję o zatrzymaniu Heleny w Troi. Oznaczało to wojnę.
10. Ulisses wypowiada wspaniałą mowę podsumowującą praworządność Troi – aluzja do Polski renesansowej. Jego monolog zaczyna się od słów „O nierządne królestwo i zginienia bliskie”.
11. Z kolei Menelaos modli się do bogów, aby pomogli Grekom ukarać Trojan.
12. Antenor rozmawia z Priamem. Jest pełen obaw o losy Troi. Przepowiada wojnę i prosi króla, aby ten wzmocnił porty i zamki, zbierał wojska, rozsyłał szpiegów, aby nikt nie zaskoczył Troi.
13. Kasandra, córka Priama również przewiduje i przepowiada ciąg poważnych nieszczęść dla miasta.
14. Król Priam przypomina sobie jednak sen swojej żony przed narodzinami Parysa, ową wyjaśnioną przez tłumaczy snów płonącą żagiew, przyczynę zagłady Troi. Bagatelizuje ostrzeżenia Antenora i Kasandry.
15. Rotmistrz informuje o pojawieniu się wojsk greckich. Antenor podsuwa myśl, aby Trojanie zaatakowali niespodziewanie Greków i nie myśleli tylko o obronie.

Mini streszczenie

Ulisses (Odyseusz, król Itaki) i Menelaos (mąż Heleny, król Sparty) to posłowie greccy. Przybywają do Troi, aby odebrać porwaną przez Parysa Helenę. Antenor rozpoczyna swój monolog na placu przed Troją. Boi się, aby Grecy nie wypowiedzieli Troi wojny z powodu postępku Aleksandra. Aleksandrowi nie udaje się przekonać Antenora do swoich racji, sugeruje, że mędrzec jest stronnikiem Greków. Próbuje wzbudzić w Antenorze poczucie winy spowodowane brakiem miłości do ojczyzny.

Chór śpiewa pieśń „By rozum był przy młodości” dotyczącą braku szacunku do prawa i braku moralności młodzieży trojańskiej. Helena rozmawia z Panią Starszą o swoim losie. Żałuje, że dała porwać się Aleksandrowi. Jest daleko od ojczyzny, straciła przyjaciół, męża i co gorsza, postępowanie Aleksandra może doprowadzić do wojny.

Pieśń „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie” dotyczy rządzących. Kochanowski zwraca im uwagę, że powinni dbać o dobro państwa i są za to odpowiedzialni przed Bogiem. Posłem przedstawia obrady rady trojańskiej. Jako pierwszy na radzie zabrał głos król Troi Priam. Powiedział, iż w podjęciu decyzji będzie kierować się dobrem państwa, bo ono jest dla niego najważniejsze. Antenor przemówił za oddaniem Heleny, aby nie wywoływać wojny. Może ona pociągnąć za sobą śmierć wielu ludzi.

Stronnicy Antenora to między innymi Eneasz, Pantus, Tymetes, Lampon i Ukalegon. Ikeaton, stronnik Aleksandra stwierdził, iż Grekom chodzi o poddanie sobie Troi, a nie o Helenę.Rada podjęła decyzję o zatrzymaniu Heleny w Troi. Oznaczało to wojnę.

Ulisses wypowiada wspaniałą mowę podsumowującą praworządność Troi – aluzja do Polski renesansowej. Jego monolog zaczyna się od słów „O nierządne królestwo i zginienia bliskie”. Z kolei Menelaos modli się do bogów, aby pomogli Grekom ukarać Trojan.

Antenor rozmawia z Priamem. Jest pełen obaw o losy Troi. Przepowiada wojnę i prosi króla, aby ten wzmocnił porty i zamki, zbierał wojska, rozsyłał szpiegów, aby nikt nie zaskoczył Troi. Kasandra, córka Priama również przewiduje i przepowiada ciąg poważnych nieszczęść dla miasta. Król Priam przypomina sobie jednak sen swojej żony przed narodzinami Parysa, ową wyjaśnioną przez tłumaczy snów płonącą żagiew, przyczynę zagłady Troi.

Bagatelizuje ostrzeżenia Antenora i Kasandry. Rotmistrz informuje o pojawieniu się wojsk greckich. Antenor podsuwa myśl, aby Trojanie zaatakowali niespodziewanie Greków i nie myśleli tylko o obronie.

Analiza i interpretacja trzech pieśni z “Odprawy…”

Oprac.Streszcz./Interpr.Char.Plan/Mini

Jeden komentarz

Skomentuj...