Pan Tadeusz Księga 11 Rok 1812

Oprac.Księga 1Księga 2Księga 3Księga 4Księga 5Księga 6Księga 7Księga 8Księga 9Księga 10Księga 11Księga 12EpilogJacek SoplicaOpisyTekst

Sprawdź kolejną edycję konkursu znajomości “Pana Tadeusza”

Oryginalny spis zawartości Księgi

Wróżby wiosenne — Wkroczenie wojsk — Nabożeństwo — Rehabilitacja urzędowa śp. Jacka Soplicy — Z rozmów Gerwazego i Protazego wnosić można bliski koniec procesu — Umizgi ułana z dziewczyną — Rozstrzyga się spór o Kusego i Sokoła — Za czym goście zgromadzają się na biesiadę — Przedstawienie wodzom par narzeczonych.

Streszczenie

Rozpoczyna się od opisu przyrody, wiosny, która budzi się leniwie w przyrodzie i wśród ludzi. Wszyscy szykowali się do wojny. Taką wiosnę pamięta poeta ze swego dzieciństwa.

Na Litwę wkroczyły wojska Napoleona.

Do Soplicowa zjechał generał Dąbrowski, Kniaziewicz, Giedrojć i Grabowski z 40 tys. wojska.

Wojski kucharzy i przygotowuje biesiadę. Mają się odbyć zaręczyny trzech par, a generał Dąbrowski zażyczył sobie polskiego obiadu.

Opis książki kucharskiej, potraw [124].

Rozpoczął się poranek Najświętszej Panny Kwietnej.

Opis wschodu słońca [161].

Rehabilitacja (uniewinnienie) Jacka Soplicy

Po mszy zabrał głos Podkomorzy a słuchali go oficerowie i ludność litewska. Opowiadał ludziom o bohaterstwie Jacka Soplicy, którego znali wszyscy i mieli za zdrajcę. On jednak uciekł z kraju i odkupił swoje winy w Rzymie. Brał udział w bitwie pod Hohenlinden, gdzie uratował życie wojskom przenosząc rozkazy, był ranny pod Samosierrą, a potem jako Robak przybył na Litwę przygotować powstanie narodowe. Napoleon przyznał mu Legię Honorową.

Podkomorzy ogłasza, iż wszystkie czyny Jacka Soplicy zostały mu wybaczone i on sam zrehabilitowany, przywrócony do czci. Ktokolwiek będzie podważał jego dobre imię, narazi się na konsekwencje prawne. Protazy i Gerwazy stali razem i słuchali przemówienia.

Protazy wspomina Zosię sprzed roku i Gerwazy żałuje, że jej mężem będzie Soplica, ale cóż. Wojski chciał dokończyć historię Denassów i Rejtana, ale nie chciano go słuchać.

Zosia i Tadeusz wyznają sobie miłość. (film TVP, 1999)
Zosia i Tadeusz wyznają sobie miłość. (film TVP, 1999)

Ułan Tadeusz rozmawia w ogrodzie z Zosią, swoją narzeczoną. Namawia ją, aby poradziła się swego serca, czy chce wyjść za niego. Jest ranny i na razie będzie na Litwie instruktorem, więc będą mogli być razem. Zosia wspomina ich ostatnie pożegnanie, modliła się o jego szczęśliwy powrót. Kocha go.

Rejent jest zachwycony swoja narzeczoną Telimeną. Asesor wraz z nim czekają na pościg za zającem. Wojski wypłasza zająca i Kusy z Sokołem pędzą. Oba psy razem wpadły na szaraka i Wojski ogłasza remis. Kazał się im pogodzić i podać ręce.

Rejent wręcza Asesorowi rząd, czyli siodło na konia bez konia, który teraz na wojnę zabrany, w dowód przyjaźni. Z kolei Asesor daje mu smycz z obrożą ze złotymi kolcami. Nastała między nimi zgoda. Mówiono potem, że zająca tego Wojski wyhodował w domu i puścił specjalnie, aby zjednać panów.

Wszyscy oficerowie byli zachwyceni Zosią i jej litewskim strojem.

Opis Zosi w stroju litewskim [628].

Sędzia rozpoznał Hrabiego i serdecznie przywitali się.

Tadeusz i Zosią, Asesor i Tekla, Rejent i Telimena – trzy pary ślubne.

Weszła druga para narzeczonych: Asesor z Teklą Hreczeszanką. Trzecia para Rejent z Telimeną nie pojawiają się, on zgubił na łące obrączki i szuka ich, Telimena nie może zakończyć toalety.

Streszczenie

Oprac.Księga 1Księga 2Księga 3Księga 4Księga 5Księga 6Księga 7Księga 8Księga 9Księga 10Księga 11Księga 12EpilogJacek SoplicaOpisyTekst

Skomentuj...