Pan Tadeusz Księga 3 Umizgi

Oprac.Księga 1Księga 2Księga 3Księga 4Księga 5Księga 6Księga 7Księga 8Księga 9Księga 10Księga 11Księga 12EpilogJacek SoplicaOpisyTekst

Oryginalny spis zawartości Księgi

Wyprawa Hrabiego na sad — Tajemnicza nimfa gęsi pasie — Podobieństwo grzybobrania do przechadzki cieniów elizejskich — Gatunki grzybów — Telimena w świątyni dumania — Narady tyczące się postanowienia Tadeusza — Hrabia pejzażysta — Tadeusza uwagi malarskie nad drzewami i obłokami — Hrabiego myśl o sztuce — Dzwon — Bilecik — Niedźwiedź, mospanie!

Streszczenie

Hrabia wrócił do sadu, aby podglądać dziewczynę.

Opis sadu [30].

Skradał się pomiędzy krzewami, potem obserwował Zosię. 

Hrabia był przystojnym mężczyzną.

Opis wyglądu hrabiego [114].

W rozmowie z Zosią zachwycał się urodą dziewczęcia i pytał o drogę do domu. Prosiła, by pomógł jej zapędzić ptactwo do zagrody. Uznał ją za nimfę.

Poszedł do lasu, gdzie było pełno grzybów.

Opis grzybów [267].

Były tam lisice, borowiki, rydze, muchomory, surojadki, koźlaki, lejki, bielaki, opieńki, purchawki i inne.

Telimena nie interesowała się grzybami, wolała iść do pewnego miłego miejsca w lesie nazywanego przez nią świątynią dumania, gdzie rozmawiała z Sędzią o przyszłości Tadeusza, którego chce on uczynić swoim spadkobiercą. Miał zamiar ożenić Tadeusza z Zosią. Telimena proponuje, by oddać go do miasta i poszukać dla niego posady. Sędzia uważa, iż byłby to dobry pomysł, on też zwiedził kawałek świata: był w Piotrkowie, Dubnie a nawet w Warszawie.

Niestety, nie zgadza się na to Jacek Soplica, który przysłał do pilnowania Tadeusza księdza Robaka. Telimena była nieco oburzona. Wprawdzie Jacek dawał pensję na wychowanie Zosi, ale to nie znaczy, mówi Telimena, że już ją “kupił” dla Tadeusza. Przecież Soplicowie są coś winni Horeszkównie – aluzja do przeszłości. Telimena nie chciała się wtrącać w życie Zosi i zmuszać jej miłości.

Ich rozmowie przyglądał się Hrabia. Rysował Telimenę siedzącą na trawie i Sędziego na kamieniu. Po skończonej rozmowie z Sędzią, kiedy ten odszedł na grzyby, Hrabia wyszedł zza drzewa i podziękował za możliwość malowania jej.

Opis lasu litewskiego [555].

Tadeusz z Telimeną (film "Pan Tadeusz" 1999 r.)
Tadeusz z Telimeną (film TVP, 1999 r.)

Wkrótce dołączył do nich Tadeusz.

Kiedy Telimena podała Tadeuszowi do pocałowania dłoń, całował ją namiętnie. Przekazała mu tajemnie klucz od swojego pokoju. Wziął go wraz z liścikiem.

Tadeusz patrzył na przyrodę z uwielbieniem. W ogrodach botanicznych widywał piękne drzewa obcego pochodzenia, a teraz twierdził, iż litewskie krajobrazy są piękniejsze. Przytakiwał mu Hrabia. Patrzyli na chmury i podziwiali widoki.

Kiedy rozległ się dzwon na obiad, ruszyli w drogę powrotną. Siedzieli przy obiedzie, jedli smaczne potrawy, kiedy do salonu wszedł pośpiesznie gajowy. Podbiegł do Sędziego i zakomunikował, iż niedźwiedź wyszedł z matecznika i muszą na niego zapolować. Sędzia naznaczył termin polowania na kolejny ranek. Wojskiego wybrano na dowódcę tej wyprawy. Ten z kolei nakazał zbiórkę nazajutrz o wpół do piątej. Pozostałą część dnia wykorzystano na podkuwanie konie i przygotowanie psów.

Streszczenie

Oprac.Księga 1Księga 2Księga 3Księga 4Księga 5Księga 6Księga 7Księga 8Księga 9Księga 10Księga 11Księga 12EpilogJacek SoplicaOpisyTekst

Skomentuj...