Pożegnanie z Marią cz. 3

Oprac.Matura na TargowejPożegnanie z MariąChłopiec z BibliąU nas w AuschwitzuLudzie, którzy szliDzień na HarmenzachProszę państwa do gazuŚmierć powstańcaBitwa pod Grunwaldem

Opowiadanie z tomu “Pożegnanie z Marią” Tadeusza Borowskiego

III

Tadeusz zostawał w składzie i wieczorami suszył tomiki wierszy, robił je na pożyczonym powielaczu. Także sprzątał na kolanach podłogi. Czekał na przyjście Marii.

Na podwórku jeszcze pracowano. Kierownik rozmawiał z doktorową o dwóch rzędach złotych zębów. Przybyła ciężarówka po cement. Sprzedawali go taniej niż na rynku. Następnie pakowano na ciężarówkę meble doktorowej.

Targ na ulicy Polnej w Warszawie w 1946 r. (foto: culture.pl)

Kierownik rozmawia z Tadeuszem o interesach, jakie robi bez wiedzy inżyniera. Chciałby mieć własny skład, wtedy mógłby się rozwijać. Zapakowano wszystkie meble doktorowej. Ona również weszła do środka wozu, gdzie schowała się wśród przedmiotów i drzemała. Woźnica ruszył później w drogę.

Kierownik załatwił jeszcze mięso. Wspomniał o łapankach, a Tadeusz martwił się o Marię, która nie wracała jeszcze. Sklepikarz pytał go o żydówkę i mieszkanie po niej. Tadek odpowiedział, że ona wraca do getta, bo ma tam córkę.

Wracając ze sklepiku, Tadeusz zobaczył szereg ciężarówek. W jednej z nich stała Maria, była bardzo blada. On nie wiedział, co ma zrobić. Dowiedział się później, że wywieziono ją do obozu zagłady gdzieś nad morzem, zagazowano w komorze, a ciało zapewne przerobiono na mydło.

Podstrony

Pożegnanie z Marią cz. 1Pożegnanie z Marią cz. 2Pożegnanie z Marią cz. 3

Streszczenie

Oprac.Matura na TargowejPożegnanie z MariąChłopiec z BibliąU nas w AuschwitzuLudzie, którzy szliDzień na HarmenzachProszę państwa do gazuŚmierć powstańcaBitwa pod Grunwaldem

Skomentuj...