Skąpiec Plan

Oprac.Akty 1-2Akty 3-4Akt 5Plan/Mini

Plan

1. W rozmowie Walerego z Elizą dowiadujemy się o ich miłości. Walery wskoczył do wody za nią, gdy tonęła i uratował dziewczynę. Zakochali się w sobie, lecz boją się czy ojciec dziewczyny zaakceptowałby ich związek.
2. Kleant zwierzył się Elizie z miłości do Marianny, biednej dziewczyny, która opiekuje się własną matką.
3. Harpagon to człowiek bardzo skąpy. Ma ze sobą szkatułkę z 10 tys. talarów i podejrzewa każdego o chęć zabrania mu ich. Cierpi na manię prześladowczą, bo nie wie, gdzie schować szkatułkę.
4. W rozmowie z Kleantem i Elizą Harpagon zapowiada, iż żeni się z Marianną, tą samą, w której zakochał się Kleant, o czym jego ojciec nic nie wie. Postanawia także wydać za mąż za Anzelma swoją córkę zupełnie wbrew jej woli. Sędzią sporu czyni Walerego, który jednak twierdzi, aby decyzję o wyborze męża pozostawił Elizie. Najważniejszym argumentem dla Harpagona jest fakt, iż Anzelm nie chce posagu.
5. Kleant chce pożyczyć15 tys. przez pośrednika Simona. Okazuje się jednak, iż pożyczającym ma być Harpagon, jego ojciec. Prawda wychodzi na jaw.
6. Harpagon zatrudnia Frozynę, swatkę, która ma mu pomóc ożenić się z Marianną.
7. Walery ze służbą mają przygotować przyjęcie dla przyszłej narzeczonej Harpagona, gdy ta przyjdzie do niego z wizytą. Harpagon najchętniej nie wydawałby na to grosza.
8. Jakub, służący, otrzymuje cięgi za to, że powiedział Harpagonowi prawdę o nim: jest pośmiewiskiem całej okolicy z powodu swojego skąpstwa.
9. Frozyna namawia Mariannę na związek z Harpagonem, który jest człowiekiem w starszym wieku i z pewnością odziedziczy po nim w niedługim czasie fortunę.
10. Harpagon przedstawia wszystkim obecnym swoją narzeczoną Mariannę. Zaszokowany jest Kleant, który kocha Mariannę i ona kocha jego.
11. Jakub próbuje pojednać Kleanta z Harpagonem, ale im to nie wychodzi i kłócą się.
12. Strzałka wykradł szkatułkę Harpagona z ogrodu i Harpagon wzywa na pomoc komisarza, podejrzewając o kradzież domowników i całe miasto.
13. Do domu przybywa kolejny gość Anzelm.
14. Walery opowiada historię o swoim życiu i ucieczce całej rodziny z Neapolu.
15. Marianna rozpoznaje w Walerym swojego zaginionego brata.
16. Anzelm rozpoznaje w Walerym i Mariannie swoje zaginione dzieci.
17. Harpagon zgadza się na ślub Marianny z Kleantem i Elizy z Walerym pod warunkiem, że Anzelm pokryje koszta wesela.

Mini streszczenie

W rozmowie Walerego z Elizą dowiadujemy się o ich miłości. Walery wskoczył do wody za nią, gdy tonęła i uratował dziewczynę. Zakochali się w sobie, lecz boją się czy ojciec dziewczyny zaakceptowałby ich związek. Kleant zwierzył się Elizie z miłości do Marianny, biednej dziewczyny, która opiekuje się własną matką.
Harpagon to człowiek bardzo skąpy. Ma ze sobą szkatułkę z 10 tys. talarów i podejrzewa każdego o chęć zabrania mu ich. Cierpi na manię prześladowczą, bo nie wie, gdzie schować szkatułkę. W rozmowie z Kleantem i Elizą Harpagon zapowiada, iż żeni się z Marianną, tą samą, w której zakochał się Kleant, o czym jego ojciec nic nie wie. Postanawia także wydać za mąż za Anzelma swoją córkę zupełnie wbrew jej woli. Sędzią sporu czyni Walerego, który jednak twierdzi, aby decyzję o wyborze męża pozostawił Elizie. Najważniejszym argumentem dla Harpagona jest fakt, iż Anzelm nie chce posagu.
Kleant chce pożyczyć15 tys. przez pośrednika Simona. Okazuje się jednak, iż pożyczającym ma być Harpagon, jego ojciec. Prawda wychodzi na jaw. Harpagon zatrudnia Frozynę, swatkę, która ma mu pomóc ożenić się z Marianną.
Walery ze służbą mają przygotować przyjęcie dla przyszłej narzeczonej Harpagona, gdy ta przyjdzie do niego z wizytą. Harpagon najchętniej nie wydawałby na to grosza. Jakub, służący, otrzymuje cięgi za to, że powiedział Harpagonowi prawdę o nim: jest pośmiewiskiem całej okolicy z powodu swojego skąpstwa. Frozyna namawia Mariannę na związek z Harpagonem, który jest człowiekiem w starszym wieku i z pewnością odziedziczy po nim w niedługim czasie fortunę.
Harpagon przedstawia wszystkim obecnym swoją narzeczoną Mariannę. Zaszokowany jest Kleant, który kocha Mariannę i ona kocha jego.
Jakub próbuje pojednać Kleanta z Harpagonem, ale im to nie wychodzi i kłócą się. Strzałka wykradł szkatułkę Harpagona z ogrodu i Harpagon wzywa na pomoc komisarza, podejrzewając o kradzież domowników i całe miasto.
Do domu przybywa kolejny gość Anzelm. Walery opowiada historię o swoim życiu i ucieczce całej rodziny z Neapolu. Marianna rozpoznaje w Walerym swojego zaginionego brata. Anzelm rozpoznaje w Walerym i Mariannie swoje zaginione dzieci.
Harpagon zgadza się na ślub Marianny z Kleantem i Elizy z Walerym pod warunkiem, że Anzelm pokryje koszty wesela.

Oprac.Akty 1-2Akty 3-4Akt 5Plan/Mini

Skomentuj...