Świętoszek Akt IV

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Akt 4Akt 5Plan/Mini

Akt IV

Scena 1

Kleant rozmawia z Tartuffem o wypędzeniu Damisa. Prosi, aby Tartuffe natychmiast zrobił wszystko, by chłopiec wrócił. Ten niestety nie może. W sercu mu przebacza, ale nie może po tej zniewadze żyć z nim pod jednym dachem. Jakim prawem Tartuffe chce przyjąć zapis Orgona? Tartuffe nie jest chciwy- twierdzi- i wszyscy o tym wiedzą. Poza tym nie ma czasu na rozmowy z Kleantem, bo musi iść „modlić się”- tylko gra.

Scena 2

Pojawiają się Elmira, Marianna i Doryna, rozmawiają z Kleantem. Doryna szukała go, bo chcą w nim mieć wsparcie w rozmowie z Orgonem.

Scena 3

Dołącza do nich Orgon. Cieszy się, że ich widzi, ma ze sobą kontrakt dla Marianny. Córka pada przed nim na kolana i prosi o litość. Mówi o niechęci do Tartuffe i woli pójścia do klasztoru zamiast za mąż za Tartuffe. Elmira jest zdziwiona zaślepieniem Orgona. Gdyby prawdą były słowa Damisa, przecież ona by pierwsza powiedziała. A gdyby sam naocznie się przekonał, jakim człowiekiem jest Tartuffe?

Orgon jest zaskoczony i choć początkowo nie dowierza żonie, że Tartuffe jest obłudnikiem i chce ją posiąść, to zgadza się na podstęp. Doryna ma poprosić Tartuffe do Elmiry. Chce pozostać sama z mężem, a Marianna i Kleant wychodzą.

Scena 4

Elmira każe schować się pod stołem Orgonowi.

Scena 5

Wchodzi Tartuffe i widzi tylko Elmirę, Orgon siedzi pod stołem. Każe Tartuffowi sprawdzić, czy nikt ich nie podsłuchuje. Są bezpieczni i Elmira próbuje uśpić jego czujność. Powraca do ostatniej rozmowy po to, aby oświadczyć, iż wtedy nie odrzuciła jego zalotów.

Tartuffe podejrzewa, iż ona prowadzi z nim grę, aby rozerwać jego związek z Marianną. On chce dowodów, pocałunków, ona odpędza się od niego i kaszle głośno, aby Orgon interweniował. Tartuffe domaga się „dowodów miłości”. Elmira kaszle, aby zwrócić uwagę Orgona. Ona pyta, czy Tartuffe nie ma skrupułów. Odpowiada jej, że nie powinna mieć skrupułów, bo „nie ten grzeszy, co grzeszy skrycie”. Już prawie Tartuffe kładzie się na nią, gdy ta prosi, by zerknął za drzwi, czy czasem nikt ich nie podgląda.

Scena 6

Elmira prosi Orgona, aby wyszedł i stał za nią. On wszystko słyszał i jest wściekły.

Scena 7

Rozochocony Tartuffe chce pocałować Elmirę, ale wtedy właśnie ona oddala się, a w jej miejscu pojawia się Orgon. Rozczarował się i każe Tartuffowi zbierać manatki. Ale teraz okazuje się, że Tartuffe nie życzy sobie, aby ktoś na niego krzyczał w jego własnym domu – pokazuje teraz swoją prawdziwą twarz.

Scena 8

Elmira pyta Orgona, o co chodzi, dlaczego Tartuffe na to sobie pozwolił? Zanim Orgon jej opowie, musi sprawdzić, czy ważny dokument jest na górze.

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Akt 4Akt 5Plan/Mini

Skomentuj...