Świętoszek Akt V

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Akt 4Akt 5Plan/Mini

Akt V

Scena 1

Kleant rozmawia z Orgonem o depozycie, który dał Tartuffowi. Depozyt ten zawiera dokumenty kompromitujące go, a Tartuffe może wykorzystać je, by go oskarżyć o zdradę księcia. Za wskazanie go Tartuffe może otrzymać cały jego majątek w nagrodę. Tartuffe przekonał Orgona, aby mu się zwierzył i by szkatułkę oddał mu na przechowanie. Kleant nie widzi wyjścia z sytuacji.

Scena 2

Do rozmówców dołącza Damis. Żali się na Tartuffe, a Orgon mu wybacza. Damis chce obciąć zdrajcy uszy, lecz Kleant go powstrzymuje.

Scena 3

Siedzą wszyscy i debatują. Pani Pernelle nie wie, co się stało. Orgon tłumaczy jej wszystko, że Tartuffe chciał podstępnie wedrzeć się do jego rodziny i o tym, że chce go wygnać z jego własnego domu. Jego matka nie wierzy i uważa, że ludzie głupoty opowiadają, ale Orgon podnosi na nią głos i tłumaczy jej jasno. Wszyscy są pogrążeni w rozpaczy. Kleant wierzy, że Tartuffe dopnie swego i nie ma co liczyć na łaskę tego obłudnika.

Scena 4

Wchodzi Pan Zgoda. Jest posłannikiem Tartuffe i przybywa, aby prosić ich o opuszczenie domu. Orgon nie wierzy i nie zgadza się. Jest fałszywie grzeczny, wspomina rodzinę Orgona i jej znajomość z dawnych lat. Nazajutrz Pan Zgoda przybędzie z ludźmi, których sam dobrał i wyniesie meble, a także inne rzeczy państwa. Orgon odgraża się pięścią, Kleant zaś go uspokaja, Damis chce wspomóc ojca i mogłoby dojść do pobicia Zgody, ale Kleant wygania go z domu.

Scena 5

Wszyscy zastanawiają się nad sytuacją. Doryna dogryza Orgonowi, mówi, że nie powinien się kłócić z Tartuffem, bo nie otrzyma zbawienia. Orgon ucisza ją.

Scena 6

Przychodzi Walery i przynosi złe wiadomości od księcia, który wydał już rozkazy w sprawie Orgona. Chodzi o dokumenty, jakie wyjawił Tartuffe przed księciem i oskarżył go o zdradę. Najlepiej byłoby, gdyby Orgon uciekł daleko i uniknął w ten sposób więzienia.

Scena 7

Wchodzi Tartuffe i Oficer gwardii, zatrzymują Orgona. Ten robi wyrzuty Tartuffowi, podobnie Elmira. Kleant opowiada o podstępie Tartuffa i wyłudzeniu majątku. Tartuffe nie wytrzymuje już napięcia i prosi Oficera, aby uciszył towarzystwo i czynił swoją powinność. Oficer zwraca się do Tartuffe i chce go zabrać do więzienia. Wszyscy są zdziwieni. Oficer zwraca się do Orgona i uspokaja go.

Mówi, iż panujący książę brzydzi się obłudą i takimi ludźmi jak Tartuffe. Książę osobiście podpytywał Tartuffe i odkrył, że jest to od dawna poszukiwany za szalbierstwa nikczemnik. Poznał jego niewdzięczność wobec Orgona i kazał, aby Oficer na własne oczy sprawdził w domu Orgona te prawdy. Książę taką kieruje się zasadą, iż dłużej dobre uczynki pamięta niż złe i wszystko Orgonowi wybacza. Orgon nie może w to uwierzyć, jaka łaska go spotkała.

Scena 8

Kleant radzi Orgonowi stawić się u księcia i podziękować za łaski, a także o złagodzenie wyroku dla Tartuffa. Orgon zgadza się z tym, a w drugiej kolejności chce urządzić ślub Waleremu z Marianną.
Koniec

Oprac.Akt 1Akt 2Akt 3Akt 4Akt 5Plan/Mini

enie/”>Plan/Mini

Skomentuj...