Zbrodnia i kara Plan

Oprac.Części 1-2Części 3-5Część 6Interp./Char.Plan

Plan

 1. Rodion Raskolnikow spacerował ulicami Petersburga.
 2. Przyszedł do Alony Iwanowny, lichwiarki, aby zastawić srebrny zegarek z globusem na kopercie. Zapowiedział, że przyjdzie jeszcze z papierośnicą.
 3. Bohater poznaje w restauracji radcę tytularnego Marmieładowa (alkoholika) i poznaje historię jego życia włącznie z losem córki Soni – zmuszonej do prostytucji.
 4. Odprowadza Marmieładowa do domu, pozostawia Katarzynie Iwanownej, drugiej żonie byłego urzędnika i jej dzieciom, drobne uzyskane z zastawu zegarka.
 5. Rodia czyta list od matki Pulcherii. Dowiaduje się o oskarżeniu jego siostry Awdotii (Duni) o współżycie z pracodawcą Swidrygajłowem. Historia kończy się szczęśliwie, gdy Marfa Pietrowna (żona Swidrygajłowa) odkrywa prawdę.
 6. Z listu matki wynika, iż Piotr Pietrowicz Łużyn (45 lat) – krewny Marfy Pietrowny – poprosiło rękę Duni. A także, że ma on otworzyć w Petersburgu biuro adwokackie i przyjedzie niebawem do miasta wraz z paniami – matką i siostrą Rodii.
 7. Raskolnikow śni o biednym koniu, którego właściciel i jego kompani zaćwiczyli na śmierć.
 8. Przypadkowo podsłuchuje rozmowę na targu pomiędzy Lizawietą i handlarzem. Jest to przyrodnia siostra Alony – starej lichwiarki. Ma być nieobecna w domu następnego dnia około 19.00.
 9. Wspomnienia dotyczące pierwszej wizyty i zastawu pierścionka u Alony. Podsłuchanie rozmowy oficera ze studentem w kawiarni na temat lichwiarki i jej wyzyskiwaniu biedoty oraz siostry Lizawiety. Rodion przyszywa sznurek do trzymanie siekiery wewnątrz marynarki.
 10. Dzień zbrodni. Raskolnikow budzi się wieczorem i śpiesznie wychodzi do lichwiarki. Po drodze kradnie stróżowi siekierę.
 11. Rodion wchodzi na czwarte piętro i puka do Alony, która otwiera mu i interesuje się zawiniątkiem. Gdy odwraca się plecami do gościa, ten używa siekiery i zabija ją.
 12. Zbrodniarz wchodzi do sypialni Alony i okrada jej kuferek. Słysząc hałasy w kuchni, wraca tam i zabija siekierą Lizawietę. Następnie wraca do siebie.
 13. Rodion nieprzytomny śpi u siebie. Otrzymuje wezwanie na policję.
 14. Bohater wynosi ukradzione przedmioty i zakopuje je pod kamieniem.
 15. Odwiedzają go w pokoju Dymitr Razumichin, jego kolega ze studiów i Anastazja – kucharka. Razumichin przyprowadza także znajomego lekarza Zosimowa. Policja ma już podejrzanego o zbrodnię lichwiarki.
 16. Do pokoju przychodzi Łużyn. Rodion kłóci się z nim i wypędza.
 17. Odziany w nowe ubranie kupione przez Razumichina Rodion odwiedza kamienicę lichwiarki – miejsce zbrodni, w którym chce wynająć mieszkanie. Stróże wyrzucająco stamtąd.
 18. Pod dorożkę wpada Marmieładow i potem umiera. Świadkiem wszystkiego jest Rodion, który daje Katarzynie 20 rubli na pogrzeb i stypę.
 19. Do Petersburga i pokoju Raskolnikowa przybywają Pulcheria – matka i Dunia – siostra Rodiona.
 20. Razumichin opowiada rodzinie o chorobie kolegi i krytykuje decyzję Duni o wyjściu za mąż za Łużyna. Poznaje ją i zakochuje się ze wzajemnością.
 21. Łużyn donosi Pulcherii i Duni, iż Rodion opłacił pieniędzmi od nich prostytutkę.
 22. Sonia przychodzi do pokoju Rodiona i zaprasza go na pogrzeb i stypę. Raskolnikow po raz pierwszy prosi Dymitra o zaprowadzenie go do śledczego Porfirego Pietrowicza.
 23. Swidrygajłow przyjeżdża do Petersburga i wynajmuje pokój obok mieszkania Soni.
 24. Porfiry przesłuchiwał Rodiona i nakazał mu stawienie się na komisariat kolejnego dnia.
 25. Nieznajomy wyzywa Rodiona od morderców.
 26. Arkadiusz Swidrygajłow odwiedza Rodiona. Chce odszukać Dunię, bo ją kocha. Informuje go, iż jego zmarła żona Marfa Pietrowana zapisała Duni trzy tys. rubli i on dołoży kolejne dziesięć, jeśli Awdotia zrezygnuje z ożenku z Łużynem.
 27. Rodion, Dymitr, Pulcheria i Dunia spotykają się w hoteliku. Dochodzi do kłótni i zerwaniem zaręczyn.
 28. Raskolnikow żegna się z najbliższymi, ponieważ musi gdzieś wyjechać. Razumichin cieszy się z zerwania zaręczyn Duni z Łużynem.
 29. Rodion odwiedza Sonię w jej pokoju. Zapowiada, iż odwiedzi ją wkrótce i opowie więcej o sobie. Pod drzwiami pokoju podsłuchuje ich Swidrygajłow, mieszkaniec sąsiedniego pokoju.
 30. Porfiry po raz drugi przesłuchuje Rodiona, ale nie stawia mu zarzutów. Mikołaj, malarz, robotnik z kamienicy Alony, przyznaje się do popełnienia podwójnej zbrodni.
 31. Odbywa się pogrzeb i stypa po Marmieładowie. Łużyn rozmawia z Sonią w swoim pokoju, następnie na stypie oskarża ją o kradzież 100 rubli. Lebiezatnikow demaskuje jego działania.
 32. Katarzyna Iwanowna, wdowa po Marmieładowie, oszalała i następnie zmarła.
 33. W atmosferze miłości i przyjaźni Rodion ujawnia prawdę o zamordowaniu Alony i Lizawiety. Podsłuchiwał ich Swidrygajłow.
 34. Kolejna rozmowa z Porfirym. Tym razem śledczy jest gościem w pokoju Rodiona. Domyśla się, iż to młodzieniec jest mordercą, lecz nie ma jeszcze dowodów. Radzi, aby Rodia sam przyznał się do wszystkiego.
 35. Raskolnikow ostrzega Swidrygajłowa, że nie pozwoli zrobić krzywdy Duni i nie chce od niego pieniędzy na ucieczkę do Ameryki.
 36. Arkadiusz Swidrygajłow zwabia do siebie Dunię. Pragnie jej i wyznaje miłość. Daje jej także pistolet i dziewczyna dwa razy, nie trafia we wdowca. Ucieka od niego.
 37. Swidrygajłow daje Soni trzy tys. rubli, a potem popełnia samobójstwo na ulicy.
 38. Rodion rozmawia z Sonią. Podjął decyzję o przyznaniu się do zbrodni. Idzie na komisariat wraz z dziewczyną.
 39. Sąd skazał Rodiona na osiem lat katorgi drugiego stopnia na Syberii. Podąża z nim Sonia.
 40. Dunia i Dymitr pobierają się. Umiera Pulcheria Raskolnikow.
 41. Rodion zamyka się w sobie na katordze i nie dostrzega starań Soni, współwięźniowie nie lubią go.
 42. Choroba Raskolnikowa i samotność w szpitalu zmieniają skazańca, doznaje nawrócenia i zaczyna doceniać swój los.

Oprac.Części 1-2Części 3-5Część 6Interp./Char.Plan

Skomentuj...